Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Ewa Dryhusz 16.11.2011

Likwidacja OFE receptą na kryzys

Prof. Leokadia Oręziak (SGH): Zanim społeczeństwu zostaną zaserwowane poświęcenia, warto rozważyć, jakie w budżecie są inne bezsensowne, ogromne i niepotrzebne wydatki.
Likwidacja OFE receptą na kryzyspolskieradio.pl

Profesor Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej przewiduje, że nasze społeczeństwo czeka dużo poświęceń, by ratować finanse publiczne. Rząd będzie próbował na wszystkim zrobić jakieś oszczędności. – Brutalna sytuacja jest taka, że trzeba stworzyć wytłumaczenie do cięć – mówi gość radiowej Jedynki (magazyn "Z kraju i ze świata").

Pani profesor ocenia, że jest dużo koniecznych zmian, ale wypadało by zacząć od likwidacji podstawowego źródła kreacji długu, czyli likwidacj OFE. – Trzeba zlikwidować tę rezerwę, którą kraj tworzy na przyszłe emerytury w postaci Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wylicza się, że OFE powodują zadłużenie państwa na sumę 20 miliardów złotych. Porozmawiajmy uczciwie nad tym wydatkiem – apeluje ekonomistka i podkreśla, że OFE stanowią jedną trzecią długu w budżecie.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

W ocenie pani profesor przesadzone są nadzieje wiązane ze zmianami w kwestii KRUS-u. Jej zdaniem nie należy oczekiwać, że dzięki reformie KRUS pozyska się środki, które uratują nasze finanse publiczne, choć jest to dziedzina, którą można racjonalizować. – Ale to jest dyskusja zastępcza. Wszystkie źródła przyszłych oszczędności się podaje, żeby tylko nie ruszyć tej jednej przyczyny, czyli OFE – przekonuje prof. Leokadia Oręziak. A w końcu i tak będziemy musieli coś z tym zrobić. Dlatego że kryzys, który nadchodzi, będzie bardzo poważny.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(ed)