Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 30.11.2011

Czad zabija!

Kpt. Piotr Cholajda (Państwowa Straż Pożarna): Akcja "Nie dla czadu" już przynosi efekty. Coraz więcej instytucji chce ostrzegać przed tlenkiem węgla.
CzadCzad fot. East News

– Jest olbrzymi odzew nie tylko ze strony instytucji państwowych, ale także firm ubezpieczeniowych, stowarzyszeń lokatorskich – opowiada kpt. Piotr Cholajda z Państwowej Straży Pożarnej. Wspólna akcja strażaków i Polskiego Radia ma na celu uświadomienie zagrożenia, jakim jest tlenek węgla. To bezwonny gaz, który wydziela się wskutek procesu niedokończonego spalania. Przy niskim stężeniu powoduje omdlenia, przy wysokim – nawet natychmiastowy zgon.

– Nie dość, że go nie czujemy, to jeszcze czad usypia naszą czujność. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni, ospali, nic nam się nie chce. Kładziemy sie do łóżka zamiast natychmiast otworzyć okno – opowiada gość Jedynki. Chciałby, by w akcję włączyły się spółdzielnie mieszkaniowe, gdyż to one są zazwyczaj instytucją pierwszego kontaktu, gdy pojawia się zagrożenie tlenkiem węgla. To od nich zależy też konserwacja oraz wymiana instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych.

– Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile ofiar pochłania CO2 – przestrzega funkcjonariusz Straży Pożarnej. O zagrożeniu mówi się zwykle, gdy giną całe rodziny; śmierci jednej czy dwóch osób nawet nikt nie nagłaśnia. Jak wynika z europejskich statystyk, do zatrucia najczęściej dochodzi w kuchni, pokoju stołowym, garażu lub kotłowni.

Rozmawiał Henryk Szrubarz.

(lu)