Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 22.12.2009

ZUS dla Ciebie - Fundusz Emerytur Pomostowych

Od początku przyszłego roku część pracodawców będzie musiała odprowadzać dodatkową składkę - na Fundusz Emerytur Pomostowych. To efekt zmian prawnych wprowadzaonych rok temu.
Mówi Marcin Mucha, z Deartamentu ubezpieczen i skladek z centrali ZUS.

Marcin Mucha: Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych będzie dotyczył pracodawców, którzy zatrudniają pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dodatkowym warunkim jest, żeby ci pracownicy byli osobami urodzonymi po 31 grudnia 1948 roku.

Jednak sam pomysł wcześniejszego przechodzenia na emeryturę nie wszystkim się podoba.

"Mnie się wydaje, że człowiek powinien pracować wypracować te swoje lata i wtedy dopiero pójść na naprawdę zasłużoną emeryturę. A nie tam takie różne kombinacje"

"Myślę, ze to jest dobre rozwiązanie. Tylko niestety za mało ludzi pracuje na tych, którzy odchodzą na te wcześniejsze emerytury"

"Moim zdaniem to głupota. Ludzie powinni pracowac tak jak ja do 67 lat."

Ale z emerytur pomostowych będą mogli korzystać jedynie Ci, których praca jest szczególnie wymagająca. Obowiązek ustalenia, czy dane zajęcie można zakwalifikować do tej grupy spoczywa na pracodwacy.

Marcin Mucha:

Bowiem każdy pracodawca wie najlepiej czy pracą, która wykonuje jego pracownik wiąże się ze szczególnym wysiłkiem lub ze szczególnym obciążeniem organizmu. Konsekwencją ustaleń pracodawcy w tym przedmiocie powinno być sporządzenie odpowiedniego zapisu w prowadzonej przez niego ewidencji.

I w takim momencie należy zacząć odprowadzać skłądki. Ten obowiązek jest niezależny od faktu, czy osoba pracująca w szczególnych warunkach jest zatrudniona na pełen etat, czy w mniejszy wymiarze godzin. Wysokość składki to półtora procent podstawy wymiaru. Jak ją obliczyć?

Marcin Mucha:

Podstawę wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy czym przy ustalaniu tej podstawy wymiaru składek bez znaczenia jest za jaki okres należne jest to wynagrodzenie. Na przykład jeżeli parcodawca wypłaci w styczniu wynagrodzenie za grudzień 2009 roku to wynagrodzenie wypłacone w styczniu bedzie stanowiło podstawę wymiaru składek za styczeń.

A składki trzeba odprowadzać jedynie za okres, kiedy praca w trudnych warunkach była faktycznie wykonywana.

Marcin Mucha:

Przykład: osoba zostaje zatrudniona w kwietniu i podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe wynosi 3 tysiące przez cały miesiąc. Osoba pracuje od 1 kwietnia. Od 16 kwietnia pracodawca powierzył jej wykonaywanie prac w szczególnych warunkach. W tym przypadku podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 3 tysiące a proporcjonalnie ustalona podstawa wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych wyniesie 1500.

Jednak sam obowiązek opłacania składek, nie daje gwarancji, że z przywileju przejścia na emeryturę pomostową taka osoba będzie mogła skorzystać.