Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 13.01.2010

Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych

W sejmowej Komisji Gospodarki trwają prace nad nową ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych, czemu mają służyć te zmiany? ...

Beata Kaltenbek z InfoMonitora BIG: -Celem wprowadzenia zmian w ustawie jest udoskonalanie procesu przekazywania informacji gospodarczych do bazy. Informacji, które mogą zabezpieczyć wiarygodność płatniczą każdego z nas, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Pozwolą na pewno zabezpieczyć obrót gospodarczy, na tym co się teraz dzieje, czyli jeżeli chodzi o kryzys i na pewno ten rynek będzie bardziej bezpieczny oraz bardziej efektywny.

Halina Lichocka: Przyjrzyjmy się szczegółom, to co ma się zmienić, to będą nowe prawa wierzycieli i to zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Beata Kaltenbek:-Tak, każdy wierzyciel, zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca będzie mógł przekazać do BIG-u swojego dłużnika. Nie będzie już żadnych rozgraniczeń czy może, czy nie może. Będzie mógł po prostu przekazać takiego dłużnika do bazy. W przypadku osoby fizycznej, będzie ta osoba musiała posiadać tytuł wykonawczy.

H.L.: A co to oznacza?

Beata Kaltenbek: -Jeżeli złożymy sprawę do sądu, wygramy tą sprawę – np. w przypadku niepłacenia pensji przez pracodawcę – pracodawca nie chce nam zwrócić jej, komornik nie ma możliwości ściągnięcia tej należności. Będziemy mogli przekazać takiego przedsiębiorcę, dane jego do bazy, że jest naszym dłużnikiem.

H.L.: Kolejna nowość dotyczy praw wierzycieli wtórnych, tego do tej pory nie było. To są głównie firmy, które żyją z tego, że skupują wierzytelności.

Beata Kaltenbek: -Tak, to są firmy windykacyjne, sekurytyzacyjne, które skupują wierzytelności. Te wierzytelności w momencie wykupienia ich przez te firmy znikają z rynku, czyli tak naprawdę nie ma informacji czy dana osoba jest dłużnikiem. W planach zmian w ustawie jest taka możliwość, że te firmy będą przekazywały wszystkie informacje skupione do Biur Informacji Gospodarczej.

H.L.: Co znacznie poszerzy wasze bazy.

Beata Kaltenbek: -Zdecydowanie tak. Szacuje się, że tych informacji jest ok. 2-3 mln informacji negatywnych we wszystkich bazach windykacyjnych.

H.L.: Do tej pory było istotne jak powstała wierzytelność, czyli dług. A teraz będzie można przekazywać informacje do BIG-u niezależnie od tytułu z jakiego powstała ta wierzytelność.

Beata Kaltenbek: -Tak, do tej pory było to określone, że musi to być w przypadku kredytu kupieckiego lub konsumenckiego, natomiast teraz zostanie rozszerzony cały pakiet tytułów prawnych. Z każdego tytułu, który jest będzie można przekazać taką informację do bazy.

H.L.: Na przykład jakie?

Beata Kaltenbek: -Chociażby gminy będą mogły przekazywać informacje z podpisanych umów z przedsiębiorcami, czy w przypadku niepłacenia jakiejś należności przez konsumentów, czego teraz nie mogą robić.

H.L.: Są też zmiany dotyczące zagranicznych przedsiębiorców.

Beata Kaltenbek: -Tak, na obecną chwilę wymóg jest taki, że przedsiębiorca musi być zarejestrowany na terenie Polski, żeby taki przedsiębiorca mógł współpracować z BIG-iem, czyli korzystać, wprowadzać dłużników, pobierać informacje. To ma być zmienione i będzie możliwość, że ten przedsiębiorca będzie mógł również mieć siedzibę na terenie innego kraju.

H.L.: Ale Unii, czy w ogóle innego kraju?

Beata Kaltenbek: -Na razie w planach jest teren Unii, czy to zostanie rozszerzone, to eszcze zobaczymy, jak się zakończą prace. Natomiast nie będzie obowiązku takiego, że firma musi być zarejestrowana na terenie Polski.

H.L.: I idziecie dalej, w tej nowelizacji ustawy planowane jest również rozszerzenie współpracy właśnie z podmiotami zagranicznymi i biurami zagranicznymi, co dzięki temu zyskamy?

Beata Kaltenbek:-Dzięki temu możemy uzyskać informacje z terenu Europy, czyli np. jeżeli osoba z Polski, konsument wyjedzie za granicę, np. do Anglii do pracy, to taki przedsiębiorca, czy bank będzie mógł go sprawdzić, czy zalega on w Polsce z jakimiś kredytami, czy płatnościami np. za telefon komórkowy, gdyby tam się ubiegał o kredyt. Czyli ta informacja będzie na terenie Europy.

Ale także i my będziemy mogli czerpać informacje odnośnie osób, które przyjeżdżają do nas zaciągnąć zobowiązanie i nie są obywatelami polskimi, będziemy mogli te informacje czerpać z danego terenu, gdzie ta osoba była zameldowana.

H.L.: No i my również, tam zagranicą będziemy mogli sprawdzać tamtejsze podmioty w tamtejszych biurach?

Beata Kaltenbek:-Tak.

H.L.: Czy to będzie na podobnych zasadach jak u nas? Trzeba będzie nawiązać współprace z takim Biurem Informacji Gospodarczej?

Beata Kaltenbek:-To znaczy jeśli chodzi o przedsiębiorcę, który jest na terenie Polski, to już regulują ustawy w każdym państwie. Z niektórymi można podpisać takie umowy, z niektórymi nie. Ale podpisując umowę z BIG-iem w Polsce, będzie można taką informację uzyskać z terenu innego państwa.

H.L.: A wracając już na nasze podwórko, najważniejsze, że te proponowane zmiany wyposażą gminy w nowe narzędzia do odzyskiwania pieniędzy i pozwolą poprawić ich płynność finansową.

Beata Kaltenbek: -Tak, jak najbardziej.