Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Krzysztof Rzyman 05.10.2010

Euro dla regionów odc. 1 - Pomorskie

Nowy cykl audycji poświęconych wykorzystaniu funduszy europejskich przez poszczególne regiony. Przez najbliższych 8 tygodni odwiedzimy wszystkie województwa w naszym kraju i sprawdzimy, jak radzą sobie z inwestowaniem unijnych pieniędzy.
Jednym ze sposobów kradzieży było wynoszenie banknotów ze skarbca i podkładanie w ich miejsce książekJednym ze sposobów kradzieży było wynoszenie banknotów ze skarbca i podkładanie w ich miejsce książekfot. SXC
Posłuchaj
  • Województwo pomorskie prymusem w wydawaniu unijnych pieniędzy
Czytaj także

Euro dla Regionów - audycja powstaje we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita.

Naszą podróż po Polsce nie przypadkowo zaczynamy w województwie pomorskim. Tam unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego wydawane są bardzo sprawnie - mówi Michał Ptaszyński z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego:

- Mamy bardzo wysoki poziom kontraktacji - zakontraktowanych zostało praktycznie 77 procent środków. Także płatności są na bardzo wysokim poziomie. W tej chwili sięgnęły już niemal 27 procent alokacji co oznacza, iż województwo pomorskie będzie w kręgu tych województw, które otrzyma dodatkowe wsparcie z tytułu Krajowej Rezerwy Wykonania.

O dobrych wynikach mówią też eksperci z firm doradczych. To jedno z 3 najlepszych województw - ocenia Joanna Hejft z Deloitte'a:

- Województwo pomorskie od początku bardzo aktywnie wydatkowało fundusze europejskie, które miało do dyspozycji. Tak naprawdę nie zmarnowało żadnego momentu dziejowego. Bardzo szybko władze województwa podchwyciły kwestię kryzysu zwiększając alokację na konkursy, które były wówczas otwarte dzięki czemu też na pewno poziom realizacji tego programu jest taki wysoki i dzięki temu tylu beneficjentów mogło skorzystać z dobrodziejstw Regionalnego Programu Operacyjnego.

A na co trafiają unijne środki? Numer jeden to transport i infrastruktura, tłumaczy Jan Szymański, Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim:

- Jeżeli teraz spróbujemy się poruszać samochodem po Trójmieście napotkamy pewne utrudnienia. Jest to spowodowane rozpoczęciem realizacji wielu projektów: Trasa Słowackiego, Trasa Sucharskiego, remont Łostowieckiej, budowa Nowej Łódzkiej. Ale trzeba także pamiętać o całym regionie, o dużych projektach kolejowych – m.in. modernizacji linii Reda – Hel, Gdynia – Kościerzyna.

Inną dużą inwestycją w zakresie komunikacji zbiorowej jest rozwój proekologicznego transportu publicznego w Trójmieście. Chodzi o spotykane tylko w 4 polskich miastach trolejbusy. Na ulicach Sopotu i Gdyni pojawi się 25 nowych pojazdów - precyzuje Tomasz Labuda z Zakładu Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni:

- W skład tego naszego projektu wchodzą trzy komponenty: jest to zakup taboru, infrastruktura zasilania naszych trakcji elektrycznych oraz sieć trakcyjna, która będzie modernizowana na odcinku pomiędzy Gdynią Wzgórzem św. Maksymiliana a pętlą Reja w Sopocie. Tym samym zrealizujemy nasz cel – będzie to projekt metropolitalny, gdyż swoim zasięgiem obejmie więcej niż jedną gminę.

A zmiany widać nie tylko na drogach, ale i na miejskich skwerach, czy placach. Szczególnie w zdegradowanych dzielnicach wymagających rewitalizacji, np. w Słupsku, czy Tczewie, a także w Gdańsku - przypomina Grzegorz Sulikowski z tamtejszego Urzędu Miejskiego:

- W ramach funduszy przeznaczonych na rewitalizację obszarów zdegradowanych dostaliśmy około 43 milionów złotych. Zmienią się przede wszystkim przestrzenie publiczne, gdyż środki przeznaczamy głównie na porządkowanie przestrzeni publicznych w mieście, w mniejszym stopniu na remonty jakiś obiektów.

Kolejny priorytet to w województwie pomorskim rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Ale nie przez zwykłe dotacje, tylko za pośrednictwem pożyczek wyjaśnia Jan Szymański, z Urzędu Marszałkowskiego:

- Wszelkie badania pokazują, że pożyczki - takie wsparcie zwrotne jest bardziej efektywne. Te pieniądze wracają do nas i dużo więcej przedsiębiorców może skorzystać z tych środków w dużo dłuższym okresie. Taki system to pewnie nasza przyszłość i tego też się obecnie uczymy. Również przedsiębiorcy powoli się do tego przekonują.

I co jest charakterystyczne w Województwie Pomorskim pieniądze unijne wydawane są tylko i wyłącznie w ramach konkursów, z pominięciem projektów kluczowych, które zwykle mają zagwarantowaną pulę środków. I to z korzyścią dla regionu.

Audycja jest realizowana w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna