Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maja Bobrowska 07.10.2010

Euro dla regionów odc. 2 - Mazowieckie

Nowy cykl audycji poświęconych wykorzystaniu funduszy europejskich przez poszczególne regiony.
Euro dla regionów odc. 2 - Mazowieckiefot. SXC
Posłuchaj
  • Mazowiecki program operacyjny - duże pieniądze dla regionu
Czytaj także

Euro dla regionów - audycja powstaje we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita

Dziś sprawdzimy jak z wydawaniem funduszy unijnych radzi sobie największe województwo w kraju - mazowieckie, które dysponuje największym budżetem w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Jednak największy nie znaczy najlepszy. Wydanie prawie miliarda 800 milionów euro to spore wyzwanie - przyznaje Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

- Województwo mazowieckie z początku nie było liderem jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych - to trzeba szczerze powiedzieć. W większości porównań, gdy uwzględniano relatywny stopień wykorzystania funduszy unijnych województwo mazowieckie plasowało się gdzieś na szarym końcu.

Mazowsze prymusem nie jest, zgadza się Michał Ptaszyński, z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, ale postępy, szczególnie w ostatnich miesiącach, widać.

- Należy tu tylko wspomnieć, że od początku bieżącego roku do września nastąpił wzrost kontraktacji o 30 punktów procentowych i dzisiaj sięga on 43 procent. Świadczy to o tym, że rzeczywiście ta machina ruszyła.

Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego płyną więc coraz szerszym strumieniem. Najwięcej trafi na rozwój transportu, m.in. na budowę lotniska w Modlinie wylicza Grzegorz Świętorecki z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

- Projekty transportowe są bardzo zaawansowane, jest wiele inwestycji drogowych - jak na przykład budowa skrzyżowania drogi krajowej numer 2 z Trasą Siekierkowską czy remont ulicy Modlińskiej. Ci z Państwa, którzy mieszkają i na co dzień poruszają się po Warszawie wiedzą jak trudną ulicą do przejazdu jest Modlińska.

Środki unijne trafiają nie tylko na drogi i nie tylko do stolicy. W Otrębusach powstało jedno z najnowocześniejszych centrów kulturalnych w kraju - Matecznik Mazowsze, czyli nowa siedziba zespołu pieśni i tańca Mazowsze.

Jak mówi Świętorecki ten projekt jest już zrealizowany. - Zrefundowaliśmy już tam prawie całość środków. Kolejnym projektem kluczowym jest budowa muzeum - miejsca pamięci w Palmirach. To też jest ciekawy, chociaż mniejszy projekt.

A te mniejsze projekty mają dużą wartość dla lokalnych społeczności. Tak jak inicjatywa "Z cyfrowej pustyni do cyfrowej doliny" tłumaczy Janusz Tomasz Czarnogórski, zastępca burmistrza wiejskiej gminy Tłuszcz

- Marzy nam się coś w rodzaju amerykańskiej Doliny Krzemowej. Chodziło o to by wyjść z Internetem na teren naszej gminy. Projekt zakłada dostarczenie Internetu naszym jednostkom organizacyjnym - bibliotekom wiejskim, strażom pożarnym, sołtysom, radnym. Natomiast na terenie miasta powstaną cztery bezpłatne Hotspoty z bezprzewodowym dostępem do Internetu.

Z kolei mieszkańcy Gminy Stare Babice, z funduszy unijnych dostaną dofinansowanie na instalację kolektorów słonecznych. Dzięki temu ich rachunki za prąd będą niższe i to jest najlepszy instrument motywacyjny- mówi wójt Krzysztof Turek.

- Gmina jednak patrzy nie tylko na tę korzyść naszych mieszkańców, lecz patrzy także z ekologicznego punktu widzenia. Jest to tak zwana zielona, odnawialna energia, która poprawia stan środowiska - w tym przypadku czystość powietrza.

Pieniądze z mazowieckiego programu operacyjnego trafią też na przedsięwzięcia związane z kulturą. Oprócz wspomnianej budowy nowej siedziby zespołu Mazowsze udało się także zmodernizować warszawski Teatr Powszechny. To miejsce z dużymi tradycjami - przyznaje Michał Olszewski ze Stołecznego Ratusza.

- Łącznie dofinansowanie dla tego projektu wynosi 5 milionów złotych. Pozwoli nam ono de facto zrealizować projekt w pełnym zakresie - takim jaki był planowany, czyli zmodernizować 2 sale: na 200 osób i na 100 osób oraz przebudować przestrzeń, przebudować i doposażyć oświetlenie a także udostępnić ten budynek dla osób niepełnosprawnych.

Jeżeli obserwowane w ostatnich miesiącach wysokie tempo wydawania unijnych pieniędzy uda się utrzymać to Mazowsze będzie mogło liczyć, tak jak i wiele innych województw na nagrodę, czyli dodatkowe środki na realizację swojego programu operacyjnego.

Audycja jest realizowana w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.