Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maja Bobrowska 12.10.2010

Euro dla regionów odc. 3 - Podlaskie

Nowy cykl audycji poświęconych wykorzystaniu funduszy europejskich przez poszczególne regiony.
Jednym ze sposobów kradzieży było wynoszenie banknotów ze skarbca i podkładanie w ich miejsce książekJednym ze sposobów kradzieży było wynoszenie banknotów ze skarbca i podkładanie w ich miejsce książekfot. SXC
Posłuchaj
  • Województwo podlaskie - dobrze wypada w porównaniu do sąsiadów
Czytaj także

Euro dla regionów - audycja powstaje we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita

Dziś odwiedzimy region, w którym leży polski biegun zimna. Wybierzemy się na Podlasie, które nie dysponuje tak dużym budżetem na swój program operacyjny, jak Mazowsze, czy Śląsk, ale dobrze sobie radzi z wydawaniem tych pieniędzy - ocenia Bartosz Igielski, manager z firmy doradczej KPMG.

- Województwo podlaskie jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych szczególnie dobrze wypada w porównaniu do sąsiadów, na przykład województwa lubelskiego, ale także do województw dużo większych, takich jak województwo mazowieckie.

Budżet podlaskiego programu operacyjnego to 750 mln euro. Co jest charakterystyczne, wśród priorytetów, obok podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej województwa oraz konkurencyjności firm pojawia się jeszcze jeden element, rzadko spotykany w innych regionach. - Województwo bardzo mocno stawia na turystykę - mówi Ewa Wnukowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

- Wiadomo, że walory województwa jeśli chodzi o aspekt turystyczny są bardzo duże i ilość środków, która idzie w ramach tego typu działań również jest spora.

Turystów może być coraz więcej, zwłaszcza gdy zostanie zrealizowany jeden z projektów kluczowych - budowa lotniska regionalnego w gminie Tykocin. A inwestycje realizowane w ramach programu operacyjnego można znaleźć we wszystkich zakątkach Podlasia.

Jak przyznaje Wnukowska - praktycznie wszystkie powiaty i większość gmin wzięła udział w Regionalnym Programie Operacyjnym. Jest to na pewno bardzo dobry wskaźnik, który świadczy o tym, że nie tylko samorząd województwa jest aktywny i dobrze sobie radzi z wdrażaniem programu, ale również beneficjenci są aktywni i wszystkie gminy, wszystkie powiaty starają się do siebie przyciągnąć jak najwięcej środków.

Te pieniądze trafiają oczywiście nie tylko na turystykę, ale także do firm działających w różnych branżach. Cel, to zwiększenie zatrudnienia - wyjaśnia Daniel Górski, który w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim odpowiada za realizację programu operacyjnego.

- Przesiębiorcom przekazaliśmy już, w podpisanych umowach, blisko 20 milionów euro - w postaci dotacji bezpośrednich, a kolejnych 16 milionów euro w postaci pośredniej tj. z wykorzystaniem funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Do końca tego roku planujemy przeznaczyć dla przedsiębiorców jeszcze kolejne 20 milionów euro.

Jednym z beneficjentów jest producent zaawansowanej elektroniki przemysłowej - firma PLUM, która za unijne pieniądze, postawiła nową fabrykę. Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoliły też na rozwój współpracy z uczelniami - chwali się szef spółki Maciej Szumski.

- Może to być zaskoczenie dla osób, które się z tym nie stykają, ale tam, na tych naszych uczelniach naprawdę powstają nowe teorie i nowe sposoby na przykład regulacji, które są na światowym poziomie.

Rozwój innowacyjności jest wspierany także z innego unijnego funduszu. Podlasie jest jednym z pięciu województw, które może korzystać z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i już widać jego efekty - cieszy się Wiesław Kamieński, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.

- Na terenie województwa podlaskiego został zrealizowany, zakończony i rozliczony pierwszy projekt w ramach Polski Wschodniej. To był projekt dotyczący budowy parku przemysłowego w miejscowości Zambrów.

Kolejne parki przemysłowe powstają w Czarnej-Białostockiej i Kolnie. Pieniądze dostały też podlaskie uczelnie, m.in. Politechnika Białostocka - chwali się Lech Dzienis, prorektor uczelni.

- Rozpoczęliśmy budowę Centrum Nowoczesnego Kształcenia, za ponad 60 milionów złotych; jego zakończenie jest planowane na grudzień 2012 roku. Centrum będzie mieściło cztery główne elementy: bibliotekę, centrum języków obcych, centrum kształcenia na odległość i wybraną grupę laboratoriów.

A już w przyszłym roku unijnych pieniędzy w regionie ma być więcej - zapowiada
Daniel Górski z Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o dodatkowe pieniądze na Regionalny Programy Operacyjny z rezerwy Ministerstwa.

- Mamy nadzieję, jesteśmy co do tego pewni, że pula ta zostanie zwiększona o dodatkowe środki. Chcemy pozyskać od 40 do 50 milionów euro.

Tyle pieniędzy wystarczyłoby na dofinansowanie budowy dwóch stadionów, takich, jak ten, który powstaje teraz w Białymstoku, czy na pożyczki dla 1800 przedsiębiorców z Podlasia.

Audycja jest realizowana w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.