Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maja Bobrowska 14.10.2010

Euro dla regionów odc. 4 - Dolnośląskie

Województwo dolnośląskie stawia na innowacyjność. Zaawansowane mechanizmy finansowe, e-URZĄD, e-SZKOŁA - wspierają społeczeństwo informacyjne.
WrocławWrocławfot. Wikipedia
Posłuchaj
  • Dolnośląskie stawia na e-SZKOŁĘ, e-URZĄD i wsparcie dla mikoprzedsiębiorstw
Czytaj także

Euro dla regionów - audycja powstaje we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita

Dolnośląskie to województwo które dysponuje jednym z 5 największych budżetów na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego. Do rozdysponowania jest tam ponad 1,5 miliarda euro. Inwestowanie tych pieniędzy idzie coraz sprawniej, choć początki nie były łatwe - przypomina Jerzy Kwieciński prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

- Bardzo charakterystyczna dla województwa dolnośląskiego sytuacja występuje w kwestii wydatków. Na samym początku okresu wydatkowania, w 2007 roku, prawie nic się nie działo, ale we wrześniu zeszłego roku województwo bardzo silnie przyśpieszyło.

I dotąd wydano już prawie 20 procent środków, a umowy podpisano na niemal 60 procent dostępnych pieniędzy, co plasuje ten region powyżej średniej krajowej.

- Jest to województwo, które posiada sprawne struktury administracyjne i to widać bardzo dobrze w wynikach, które możemy obserwować – przyznaje Kwieciński.

Każdy projekt realizowany z unijnych funduszy ma swojego opiekuna w Departamencie Wdrażania Programu Regionalnego tłumaczy Ireneusz Ratuszniak, który w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odpowiada za program operacyjny. A najwięcej pieniędzy trafia na inwestycje infrastrukturalne.

- Budowa infrastruktury drogowej, infrastruktury ochrony środowiska, oczyszczalnie, kanalizacje, gospodarka odpadami, projekty dotyczące społeczeństwa informacyjnego, czyli szerokopasmowa sieć dostępowa do Internetu dla Dolnoślązaków, kwestie związane ze społeczeństwem informacyjnym, czyli to co robią urzędy, które chcą, żeby przez Internet łatwiej można było złożyć wniosek lub dowiedzieć się co się dzieje w urzędzie.

O projektach z województwa dolnośląskiego opartych o nowoczesne technologie mówi również Ewa Wnukowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

- Województwo można pochwalić na przykład za taki bardzo szczególny projekt „Dolnośląska e-SZKOŁA” Jest to e-projekt, dość innowacyjny i wydaje nam się bardzo interesujący. Dolnośląskie stawia na aspekty innowacyjne, na rozwój przedsiębiorczości. Jako jedno z niewielu województw w Polsce zainteresowało się inicjatywą JEREMIE i już jest na etapie jej wdrażania.

Wyjaśnijmy unijną terminologię - JEREMIE to wspólnotowy program skierowany do małych firm.

- Jest to taki szczególny mechanizm - tłumaczy Wnukowska - stworzony przez Komisję Europejską, który ma wspierać przekazywanie pożyczek i poręczeń mikroprzedsiębiorcom. W założeniu - pieniądze mają być obrócone co najmniej raz. Wydaje nam się, że tak zostały stworzone strategie dla poszczególnych województw, iż obrót pieniędzmi będzie kilkukrotny i jednocześnie pozostaną one w województwie służąc w tej luce finansowej, która dotychczas istnieje, czyli zwłaszcza nowo tworzonym przedsiębiorstwom, które nie mają dostępu do kapitału w ramach systemu bankowego.

O zaletach takiego rozwiązania, jest też przekonany Ireneusz Ratuszniak.

- W województwach, które tego projektu nie realizują, a już rozdały dotacje dla firm, pomoc dla przedsiębiorstw zatrzyma się w roku 2010. My, po rozdaniu czy rozdysponowaniu dotacji będziemy mogli dalej pomagać firmom poprzez te instrumenty zwrotne, czyli udziały kapitałowe, pożyczki, poręczenia, gwarancje i inne zaawansowane mechanizmy finansowe.

Ale Regionalny Program Operacyjny to nie tylko inżyniera finansowa, ale także konkretne projekty przydatne zarówno dla mieszkańców regionu, jak i dla turystów, jak na przykład powstająca w Międzygórzu nowa stacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Główny cel wszystkich działań to podniesienie poziomu życia mieszkańców i poprawa konkurencyjności województwa.

- Nie mam najmniejszych wątpliwości – zaznacza Ratuszniak -, że nie oddamy żadnego eurocenta do Brukseli. Można powiedzieć, że nasze zobowiązania co do terminowości wydawania środków są zrealizowane do roku 2011, czyli tak naprawdę z rocznym wyprzedzeniem.

A w nagrodę za sprawne wydawanie pieniędzy województwo będzie mogło liczyć na dodatkowe środki z kasy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Ile - tego dowiemy się na początku przyszłego roku.

Audycja jest realizowana w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.