Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Justyna Golonko 07.12.2010

Inwestuj z głową odc.5

Zanim wybierzemy fundusz inwestycyjnym powinniśmy zadać sobie kilka pytań i w miarę jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Pierwsze z takich pytań powinno dotyczyć głównego celu tej inwestycji, a z tym się automatycznie wiąże długość jej trwania.
Inwestuj z głową odc.5SXC

Zanim wybierzemy fundusz inwestycyjnym powinniśmy zadać sobie kilka pytań i w miarę jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Pierwsze z takich pytań powinno dotyczyć głównego celu tej inwestycji, a z tym się automatycznie wiąże długość jej trwania - podkreśla Tomasz Publiceiwcz z firmy Analizy online. Powinniśmy się zastanowić po co nam ta inwestycja, czy to mają być pieniądze, które mamy spożytkować w ciągu roku, w ciągu dwóch lat. Czy to są np. pieniądze, które chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania czy samochodu a moze na wakacje czy emeryturę. W zależoności od tego jaki jest cel inwestycji powinniśmy dobierać strategię inwestycyjną a z tego będzie wynikało ryzyko z jakim będziemy się musieli zmierzyć. Jeżeli chcemy w bardzo krótkim okresie uzyskać realtywnie wyskie zyski, to niestety musimy się narazić na wyskie ryzyko i liczyć się z tym, że zamiast 20, 30 proc. zysku możemy mieć 15, 20 proc. start.

W ten sposób doszliśmy do drugiego bardzo ważnego pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć: czy i na jakie ryzyko jesteśmy gotowi decydując się na inwestycję w funduszu - tłumaczy Michał Kryński z portalu Bankier.pl. Jeśli jesteśmy w stanie pogodzić się ze spadkami, a potem z odrabianiem strat, to powinniśmy sie zainteresować funduszami akcji.

Paleta możliwości dostępnych na polskim rynku funduszy inwestycyjnych jest bardzo bogata i każdy może znaleźć coś dla siebie - zauważa Rafał Madej z PKO TFI. Klienci, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i chcą konkurować z lokatami mają do dyspozycji fundusze bezpieczne, które głównie opierają się na rynku obligacji skarbowych, dla tych, którzy chcieliby więcej zarobić niż na depozycie w dłuższym okresie są fundusze mieszane, zawierające w sobie komponent bezpieczny i ten akcyjny. Jest także dużo rozwiązań adresowanych do klientów z dużym apatytem na zysk i z dużą tolerancją dla ryzyka. Dla klientów, którzy cenią sobie walutę sa oczywiście fundusze, które inwestują w danej walucie np. w euro, a jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą to są fundusze sektorowe np. dóbr luksusowych, biotechnologii i wiele innych funduszy, które odpowiadają potrzebom rynku i kleinta - tłumaczy Rafał Madej z PKO TFI. Dokonując wyboru funduszu możemy się też zdecydowaćna dywersyfikację geograficzną albo np. surowcową.

/