Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Elżbieta Szczerbak 15.12.2010

Inwestuj z głową odc.11

Jak najskuteczniej oszczędzać na emeryturę zachowując dostęp do środków?
Posłuchaj
  • Jak najskuteczniej oszczędzać na emeryturę zachowując dostęp do środków.
  • TFI odc. 11 odpowiedź na pytanie konkursowe

Ponieważ żyjemy coraz dłużej to pieniądze, które będą nam potrzebne na starość też powinny być duże. To spore wyzwanie finansowe, a zatem jeśli zabierzemy się za oszczędzanie zbyt późno, to efekt może być niezadawalający - mówi Rafał Madej z PKO TFI.

-Żeby skutecznie oszczędzać pieniądze z przeznaczeniem na naszą emeryturę, szczególnie jeśli jesteśmy młodzi, warto zaczynać jak najwcześniej. Kiedy zaczynamy zarabiać pieniądze i jesteśmy w stanie odkładać nawet niewielkie kwoty. Tutaj naszym sprzymierzeńcem mogą być fundusze inwestycyjne dlatego, że są wręcz idealnym narzędziem do tego typu planów. Czyli możemy w sposób systematyczny, co miesiąc dokonywać drobnych wpłat, które w wyniku trafnych decyzji inwestycyjnych i upływu czasu, najczęściej wielu lat, stworzą nam taką bazę finansową, która zapewni nam stabilną spokojną emeryturę bez wyrzeczeń.

Inwestycje w fundusze dają nam dostęp do tych pieniedzy, czyli gdyby się okazało, że nagle potrzebujemy gotówki, to w każdej chwili z tych pieniędzy można skorzystać. Dodatkową zaletą tego typu oszczędzania są niskie koszty i to, że tym inwestycjom nie musimy poświęcać zbyt dużo czasu, bo robią to za nas specjaliści.

Na emeryturę można też oszczędzać w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego - przypomina Marcin Dyl prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

-Gdzie możemy zdecydować o tym, jaką formę inwestowania wybieramy i określić to w jaki sposób inwestujemy. Oczywiście dostępność jest tutaj ograniczona naszym wiekiem emerytalnym.

IKE można mieć w biurze maklerskim, w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, w banku lub w firmie ubezpieczeniowej. Inną formą są pracownicze programy emerytalne, dodaje Marcin Dyl

-Trzeba przekonać pracodawcę żeby takie programy w ramach zakładu pracy zostały uruchomione i tam część środków zamiast wynagrodzenia można założyć, że otrzymuje się w formie przekazywania składek do pracowniczego programu emerytalnego, który dla pracodawcy też ma pewne korzyści, gdyż wiąże pracownika z danym zakładem i jednocześnie daje większą możliwość myślenia o bezpieczniejszej emeryturze.

I warto odkładać nawet nieduże kwoty - dodaje Michał Macierzyński z PKO BP.

-Każdy z nas powinien zacząć oszczędzać na emeryturę nawet jakieś dorbne kwoty, nawet jeżeli to jest 50 czy 100 zł miesięcznie w jakikolwiek fundusz inwestycyjny, np. parasolowy, który pozwoli nam zmieniać politykę, bez utraty części pieniędzy, które tracimy normalnie ze wzg. na podatek Belki.

Trzeba pamiętać, że oszczędzanie na emeryturę wymaga czasu. Im dłużej oszczędzamy, tym lepiej, bo dodatkowo działa magia procentu składanego. Można tez inwestować samemu na giełdzie, jeśli się na tym znamy a także na przykład w nieruchomości, ale tu potrzeba więcej wolnej gotówki.

PYTANIE KONKURSOWE:

Czy Indywidualne Konta Emerytalne zaliczamy do…

a/ pierwszego

b/ drugiego

c/ trzeciego filara emerytalnego