Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.11.2011

Tajemnice bankowych skarbców

Każdy bank centralny trzyma swoje rezerwy w różnych walutach. Zdradzamy, jakie to waluty.
Tajemnice bankowych skarbcówfot. SXC
Posłuchaj
  • Tajemnice bankowych skarbców
Czytaj także

– Rolę waluty rezerwowej zazwyczaj pełni ta, którą wszyscy chcą mieć w portfelu – wyjaśnia Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego. Emitują je kraje, które są hegemonami gospodarczymi. Te waluty musza być również powszechnie akceptowane. Dziś rolę walut rezerwowych, czyli takich, w których banki centralne trzymają swoje kapitały, pełnią dolar i euro – wyjasnia ekspert w radiowej Jedynce.

Dolar w systemie z Bretton Woods jako jedyny miał gwarancję wymiany na złoto. Teraz już waluty nie mają pokrycia w złocie. Kiedyś samo złoto było walutą rezerwową. Były muszelki, bursztyny czy tytoń. Ale obecnie powszechnie jest akceptowalny dolar. W dobie kryzysu każdy wie, że wszędzie na świecie coś za tego dolara będzie można kupić. Dolarowi nie zaszkodziło nawet obniżenie ratingu USA przez jedną z agencji. Paradoksalnie, jego kurs wówczas nawet wzrósł.

Rozmawiała Izabela Kostyszyn.

(ag)

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.