Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Justyna Golonko 20.07.2012

Fiskus wygania z rajów podatkowych

Polska próbuje zapobiec unikaniu przez przedsiębiorców opodatkowania
Jezioro RożnowskieJezioro RożnowskieWikipediaCC/Swohmeck
Posłuchaj
  • Fiskus wygania z rajów podatkowych

Ucieczka do rajów podatkowych to działania mające charakter międzynarodowego planowania podatkowego. Jak mówi Jacek Świeca ekspert Business Centre Club jest to po prostu legalne korzystanie z dostępnych instrumentów prawnych. Klasyczne mechanizmy ucieczki do rajów podatkowych to np.: wniesienie udziałów czy akcji w polskiej spółce do podmiotu zagranicznego. Innym spsooebem na ucieczkę do raju podatkowego jest wprowadzenie do handlu międzynarodowego dodatkowego pośrednika z siedzibą w raju podatkowym, który będzie akumulował większość marży.

Praktycznie co dwa-trzy tygodnie na stronach fiskusa pojawiają się informacje o podpisaniu, zakończeniu czy rozpoczęciu negocjacji w sprawie umowy o wymianie informacji podatkowej. Taka umowa jest bardzo efektywnym narzędziem weryfikacji deklaracji podatnika ze stanem rzeczywistym. Na naszą prośbę dany kraj powinien udostępnić nie tylko dane z urzędów skarbowych i wszystkich rejestrów, jakimi dysponuje tamtejsza administracja (pokazujących np. powiązania podatnika z innymi podmiotami, wartość zawartych transakcji, posiadane nieruchomości itp.), ale także dane bankowe - tłumaczy Anna Cieślak - Wróblewska z Rzeczpospolitej.

Takie umowy z pełną klauzulą wymiany informacji renegocjowaliśmy ostatnio ze Szwajcarią, Danią, Maltą, Czechami, Finlandią i Norwegią. Odpowiednie działania prowadzone są też w stosunku do klasycznych rajów podatkowych (choć takiej nazwy już się oficjalnie nie używa), które są na polskiej liście krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe i oferujące podatnikom pełną tajemnicę bankową. Jedna umowa już obowiązuje (z Wyspą Man), pięć jest podpisanych (np. Jersey czy Andorą), z siedmioma krajami zakończono negocjacje (np. Kajmanami i Wyspami Dziewiczymi), a z ośmioma trwają (np. z Monako). To nie koniec prac. Resort finansów szacuje, że doprowadzenie umów do porządku ze wszystkimi krajami zajmie kilka lat.

W niektórych krajach, już się kończą moźliwości legalnego zmniejszania opodatkowania, z których chętnie korzystali przedsiębiorcy tak jest np. na Cyprze. Tam tylko do końca roku istnieje możliwość legalnego zmniejszenia podatku od dywidend dla osób fizycznych, co było dosyć często wykorzystywane przez polskich przedsiebiorcow i menedżerów firm - mówi Anna Cieślak - Wróblewska.

Polska nie jest odosobniona w swych staraniach o powstrzymanie odpływu podatków za granicę. Unikanie opodatkowania i stosowanie struktur podatkowych zmniejszających podatek to ubytki dla państwowej kasy. Nie istnieją jednak wiarygodne statystyki, które mówiłyby o skali tego zjawiska. Eksperci podkreślają jedynie, że jest ono zauważalne. Anna Cieślak - Wróblewska dodaje 8,5 mld dol. wynoszą szacunkowo depozyty cudzoziemców złożone w bankach na Kajmanach
Rozmawiała: Halina Lichocka