Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 06.08.2014

Muzeum Narodowe w Warszawie. Seksualność Jezusa dowodem potęgi Boga

W kolejnej audycji wakacyjnego cyklu "Sezamy" przyjrzeliśmy się zaskakującym zbiorom Muzeum Narodowego w Warszawie.
Muzeum Narodowe w Warszawie. Piękna Madonna z WrocławiaMuzeum Narodowe w Warszawie. Piękna Madonna z WrocławiaLudwig Schneider, lic. CC (wikipedia)
Posłuchaj
  • Muzeum Narodowe. Seksualność Jezusa dowodem potęgi Boga (Notatnik Dwójki)
Czytaj także

Prowadząca audycję Hanna Maria Giza rozmawiała między innymi z profesorem Antonim Ziębą, który oprowadzał ją po Galerii średniowiecza i malarstwa obcego. Zatrzymał się na dłużej przy gotyckiej rzeźbie Pięknej Marii z Wrocławia.

- To wizerunek niezwykle urodziwej kobiety, o idealnych rysach twarzy. Wiąże się to z powszechnym w średniowieczu przekonaniem, że to co wyższe, musi być pięknie. Za Platonem uważano wtedy bowiem, że piękno, dobro i prawda są tożsame. - wyjaśniał profesor Zięba. - Cechą niemal całej sztuki średniowiecza jest rygorystyczne opowiadanie dogmatów wiary - podkreślił.

Z tych samych powodów spoczywający w rękach Marii Jezus jest nieodziany, z obnażonymi narządami płciowymi. - Jego nagość, jego seksualność to dowód doskonałości wcielenia, a wiec nieograniczonej potęgi Boga - tłumaczył nasz gospodarz, który mówił także o jabłku jako symbolu odkupienia przez Chrystusa grzechu pierworodnego.

Zwiedzając Muzeum Narodowe zajrzeliśmy ponadto do Gabinetu monet i medali, by dowiedzieć się, że Mieszko na monetach z czasów Bolesława Chrobrego nie jest  Mieszkiem I, tylko Mieszkiem II, a ptak to nie orzeł, lecz... paw. - To głęboko chrześcijańska tradycja, prawdopodobnie przywieziona do Polski z Czech - skomentował kurator gabinetu Andrzej Romanowski.
Po Muzeum Narodowym oprowadzali nas także doktor Alfred Twardecki, profesor Antoni Zięba, Ewa Micke-Broniarek oraz dyrektor Agnieszka Morawińska, która opowiedziała o burzliwej historii placówki oraz jej zbiorów. Zachęcamy do wysłuchania "Notatnika Dwójki".

mm