Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.02.2014

Halina Kunicka: świat nie jest taki zły

Do piosenki "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Halina Kunicka ma szczególny sentyment. Bo to piosenka niosąca w sobie ładunek optymizmu i pewną filozofię, zgodnie z którą, mimo przeciwności losu, powinniśmy cieszyć się życiem.
Halina KunickaHalina KunickaPAP/Lech Muszyński
Posłuchaj
  • Halina Kunicka o piosence "Niech no tylko zakwitną jabłonie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka o walcu z filmu "Noce i Dnie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka o płycie "12 godzin z życia kobiety" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka o płycie "Co sie stało" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka o przeboju z tekstem Lucjana Kydryńskiego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka o piosenkach Andrzej Kurylewicza (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka o swoich recitalach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka ocenia dawne i współczesne piosenki (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka o piosence "Panienki z bardzo dobrych domów" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Halina Kunicka z piosenką "Nikomu nie żal pięknych kobiet" (Bez tajemnic/Jedynka)
Czytaj także

"Niech no tylko zakwitną jabłonie" była wiodącą piosenką w recitalu piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej, który wystawiono w stołecznym Teatrze Ateneum. Utwór bardzo spodobał się Halinie Kunickiej i jej mężowi Lucjanowi Kydryńskiemu. Poprosili o możliwość zaśpiewania piosenki i nagrania jej na płytę. - Ta piosenka jest we mnie. I nie tylko piosenka. Cała filozofia, że świat nie jest taki zły - mówi artystka. Wyjaśnia, że choć otacza nas rzeczywistość, która nie zawsze jest łatwa i radosna, nie zawsze jest pogodna i szczęśliwa dla nas, to jednak świat nie jest taki zły. Takie jest przesłanie tej piosenki.

Bez tajemnic - Andrzej Piaseczny, Beata Kozidrak, Jacek Cygan, Drupi o sobie >>>

Halina Kunicka bardzo sobie ceni walc z filmu "Noce i Dnie". To dzięki niej ta piosenka zaistniała. - Zachwyciłam się filmem, ale zachwyciłam się również muzyką - wspomina. Temat przewodni bardzo się jej spodobał, ale mógł nadawać się jedynie na refren, bo to była zaledwie jedna fraza. Jednak pragnienie zaśpiewania walca było tak silne, że przełamała wrodzoną nieśmiałość, skontaktowała się z kompozytorem Waldemarem Kozaneckim i poprosiła, żeby dopisał jeszcze tzw. canto. Z kolei Agnieszkę Osiecką, którą wtedy już znała dobrze, poprosiła o napisanie słów. I tak powstała piosenka. - Lubię ją, ona niesie dla minie przez te wszystkie lata jakieś miłe i czułe wspomnienia - mówi piosenkarka.

W swym dorobku Halina Kunicka ma płytę "12 godzin z życia kobiety". Teksty do wszystkich piosenek napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponował Jerzy Derfel. W czasie kiedy płyta powstawała, artystka nie chciała już śpiewać piosenek typu - jak to ujęła - od Sasa do Lasa. Ona i Lucjan Kydryński byli zaprzyjaźnieni z Młynarskim i Derflem. Podczas wspólnych spotkań ktoś rzucił pomysł nagrania płyty z jednorodnymi utworami. - Wojtek potrafił napisać i przekazać nam tak niewiarygodnie wielką wiedzę o kobiecie - mówi artystka. Do dziś się dziwi, skąd u Młynarskiego ta znajomość kobiecej psychiki.

Dlaczego Halina Kunicka lubi też płytę "Co się stało" z tekstami Ernesta Brylla? Do którego przeboju tekst napisał Lucjan Kydryński? Za co ceni piosenki, które napisał dla niej Andrzej Kurylewicz i dlaczego uważa, że kiedyś piosenki były lepsze?

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Z Haliną Kunicką rozmawiała Maria Szabłowska. Cykl radiowej Jedynki "Bez tajemnic" każdą  sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Zapraszamy!