Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 18.02.2014

Rzuć palenie. Znamy skuteczną metodę na rozstanie z nałogiem

- Pierwsze 3-4 dni po odstawieniu papierosa jest makabrą. Przez kolejne 3-4 tygodnie objawy psychologiczne palenia nadal są aktywne. Dopiero potem ludzie, którzy skończyli z nałogiem deklarują, że żyje im się lepiej - mówiła w Jedynce Magdalena Cedzyńska, szefowa Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie.
Posłuchaj
  • Magdalena Cedzyńska radzi jak rzucić palenie (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Nikotyna jest substancją psychoaktywną. Działa na mózg w ten sam sposób, co narkotyki. Uzależnia i powoduje, że występują objawy odstawienia, gdy próbujemy z nią zerwać. Są jednak miliony Polków, którzy rzucili palenie. Są też miliony, które rzucają kolejny raz. Związane jest to ze specyfiką tej choroby, nawracającej i przewlekłej. - Coraz częściej mówi się, że nawrót do palenia nie jest porażką, tylko częścią leczenia - tłumaczyła Magdalena Cedzyńska.

Jej zdaniem mężczyźni wciąż palą więcej, ale też szybciej rzucają palenie. U kobiet ten proces przebiega znacznie wolniej. Jest to związane z czynnikami psychologicznymi i psychospołecznymi. - Kobiety łatwiej i szybciej się uzależniają od nikotyny. Są bardziej wrażliwe na nagradzający efekt po zapaleniu papierosa związany z wydzielaniem dopaminy i chwilowym uczuciem ulgi oraz przyjemności - wyjaśniła specjalistka.

Polecamy nasz serwis dotyczący zdrowia >>>

Jest jednak skuteczna metoda na pozbycie się nałogu i to niezależnie od płci. Przede wszystkim trzeba chcieć. - To jest podstawa, warunek niewystarczający, ale konieczny – powiedziała Cedzyńska. Jak tłumaczyła, większość palaczy chciałoby nie palić, ale nie chce rzucać palenia. Ludzie po prostu boją się, że przytyją, że nie poradzą sobie z emocjami, nie będą mogli spać. Jednak wraz z rzuceniem palenia te objawy nie muszą wystąpić. - Jeśli ktoś rzuci palenie i nie będzie zwracał uwagi na to, co je, to przytyje. Nie ma mocnych - tłumaczyła w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

W rozstaniu z nałogiem pomocna może być farmakoterapia. Antynikotynowe plastry i tabletki mają podobną skuteczność. - Plaster działa wolno, nikotyna w nim zawarta uwalnia się przez cały dzień. Dobrze jest go łączyć z tabletką. Nikotynowa terapia zastępcza działa - zapewniła szefowa Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Jak rzucić palenie? Czy przy zerwaniu z nałogiem mogą być pomocne e-papierosy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj, pg