Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.04.2014

Segregowanie śmieci. "Jesteśmy na początku drogi"

Niektórzy segregowali już od lat, więc ustawa śmieciowa nie oznaczała dla nich wielkiej zmiany. Ci, dla których gospodarowanie odpadami jest nowością, pomstują na złą organizację i wysokie ceny. Jak wygląda "śmieciowa sprawa" w praktyce?
Kontenery do segregowania śmieciKontenery do segregowania śmieci PAP/Marcin Bielecki

Proces wprowadzania nowej ustawy śmieciowej i towarzyszące temu zmiany w sposobie gospodarowania odpadami trwa już od roku. Każda gmina we własnym zakresie wywiązuje się z obowiązku odbierania śmieci oraz dostarczenia mieszkańcom kontenerów do segregacji odpadów. Ta ostatnia kwestia budzi jednak szereg wątpliwości. "Mamy jeden śmietnik na wszystko", "lokatorzy wrzucają jak popadnie, gdzie popadnie", "nikt tego nie sprawdza, nie kontroluje" - komentują Polacy w Jedynkowej sondzie. A są i tacy, którym po prostu się nie chce wynosić śmieci do kontenerów zamiast, jak dotąd, zrzucać wszystko do zsypu.

Paweł Mikusek, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska zwrócił uwagę, że dla Polski segregowanie śmieci to wciąż duża zmiana i potrzeba czasu, byśmy docenili jakie to stwarza możliwości. - Trzeba uświadomić Polakom, że śmieci mogą być cennymi surowcami. Niezależnie od piętra, na którym mieszkamy, codziennie wychodząc z domu można ze sobą torebkę zabrać - mówił w "Czterech porach roku". W rozmowie z Romanem Czejarkiem zaznaczył, że ideałem byłaby w sytuacja, w której mieszkańcy nie płacą nic lub płacą mało za odbiór śmieci, gdyż koszty pokrywane są z dochodów za sprzedaż posegregowanych odpadów.

W Polsce osoby, które deklarują segregowanie śmieci płacą mniej za wywóz odpadów niż ci, którzy nie segregują. Ten przepis obowiązuje w całym kraju, ale już sposób postępowania ze śmieciami w różnych gminach jest inny. - Śmieci zawsze trafiają do sortowania bądź dodatkowego przetworzenia i właśnie te linie przetwarzające wyglądają inaczej w różnych gminach. Od tego zależy, które śmieci gdzie i w jakiej formie trafiają - wyjaśnił Paweł Mikusek i dodał, że małe gminy radzą sobie najlepiej, więcej trudności mają duże miasta..

Czy śmietniki osiedlowe są przygotowane do oddzielania śmieci i czy dla tych, którzy nie segregują śmieci są przewidziane jakiekolwiek sankcje? Czym skutkuje spalanie śmieci na własną rękę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Więcej informacji o segregowaniu śmieci można znaleźć na stronie naszesmieci.mos.gov.pl.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz)