Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 30.05.2014

Piknik Naukowy 2014. Poznaj działanie drukarki 3D

- Odczuwamy wewnętrzną potrzebę, żeby zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Jeśli chce się coś zmienić, to dobrze jest to najpierw wytworzyć, a do tego potrzebne są narzędzia - mówili w Jedynce autorzy projektu Urzeczywistniacze 3fx, którego efekty będzie można zobaczyć podczas 18. Pikniku Naukowego.
Przykładowa drukarka 3DPrzykładowa drukarka 3Dwikimedia.commons/fot.Eva Wolf

W swojej pracowni Paweł Szywacz i Michał Liberda z częstochowskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości wykorzystują m.in. drukarkę 3D. - Ma ona olbrzymie zalety, ponieważ tradycyjne narzędzia wprowadzają dużo zamieszania, wymagają bardziej przygotowania warsztatu. Drukarka 3D może natomiast stać na biurku obok komputera, wprowadzając tylko niewielkie dodatkowe zamieszanie, a ma ona zdolności wytwarzania od łyżeczki, poprzez podstawkę, aż po gumową makietę serca dwuletniego dziecka - tłumaczył jeden z autorów projektu Urzeczywistniacze 3fx.

Piknik Naukowy 2014 z radiową Jedynką >>>

Nie oznacza to jednak, że w swojej pracy młodzi przedsiębiorcy nie korzystają z tradycyjnych narzędzi. - Ja na przykład podpieram się frezarką, którą poznałem na długo wcześniej przed technologią druku 3D Współpracuję również z zakładem złotniczym, gdzie wykorzystywane są tradycyjne narzędzia używane do formowania wszelkiego typu kształtów, jak piłki do metalu, pilniki czy imadła - wymieniał drugi z gości "Czterech pór roku".

Jak obaj przekonywali, podczas 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na ich stoisku będzie można zaprojektować jakiś nieskomplikowany przedmiot, a następnie go wydrukować.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg/ag

/