Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 26.10.2016

Uszkodzenia słuchu. Jak im zapobiegać?

- Badanie słuchu powinniśmy zrobić zawsze wtedy, gdy rodzi się wątpliwość czy słyszymy dobrze. Jeżeli zwraca nam uwagę otoczenie albo sami zauważymy, że są pewne sytuacje, kiedy nie korzystamy w pełni z naszego słuchu - mówi dr Elżbieta Włodarczyk.

dr Elżbieta Włodarczyk Problem starzenia się ucha dotknie każdego z nas

Nawet jeśli dbamy o nasze uszy i nie jesteśmy narażeni na szkodliwe czynniki to z wiekiem słyszymy coraz gorzej. - Każdy narząd naszego ciała się starzeje, dotyczy to także słuchu - obumierają komórki słuchowe. Zaczyna się od dyskretnego niedosłuchu w zakresie wysokich częstotliwości. Nie jesteśmy w stanie określić dlaczego u jednych osób przebiega to szybciej, a u innych wolniej, ale problem starzenia się ucha dotknie każdego z nas - przestrzega gość Małgorzaty Raduchy.  

Jaki czynniki są najbardziej niebezpieczne dla naszego słuchu? Jakie uszkodzenia słuchu może naprawić dzisiejsza medycyna? Czy słuchanie muzyki w słuchawkach uszkadza poważnie nasz słuch? Czy niedosłuch zawsze oznacza konieczność noszenia aparatu słuchowego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.


bonczyk olga 006.jpg
Olga Bończyk - córka niesłyszących rodziców

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Elżbieta Włodarczyk (audiolog i foniatra ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 10.19

gs/ab