Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.11.2019

Dobrze jest zmarznąć dla zdrowia

Terapia zimnem hartuje organizm, zmniejsza ciśnienie tętnicze, napięcie mięśniowe i bóle stawów. Żeby porządnie się schłodzić nie trzeba iść do kriokomory. Wystarczy zimowa kąpiel w rzece lub jeziorze.
Posłuchaj
  • Jak bezpiecznie kąpać się w lodowatej wodzie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowy z Morsami (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Zła wiadomość jest taka, że kąpiel w zimnej wodzie, czyli tak zwane morsowanie nie ma wpływu na tuszę, więc jakoś znacznie nie schudniemy. Dr Michał Sutkowski zauważa, że kilka kalorii spalimy rozgrzewając się przed wejściem do wody, czego powinniśmy bardzo przestrzegać. - Rozgrzewka powinna trwać 15-20 minut i w tym sensie tracimy wagę jeżeli robimy to regularnie - mówi lekarz.

Morsowanie a zdrowie

Gość Jedynki zwraca uwagę, że morsowanie i krioterapia to są różne zabiegi. Czynnikiem wspólnym jest zimno. Ale krioterapia to zabieg leczniczy, podczas którego przebywa się w zamkniętym pomieszczeniu (kriokomorze) do trzech minut w temperaturze minus 160-100 stopni. Zwraca przy tym uwagę, że są liczne przeciwwskazania do krioterapii. - Około 28 procent osób, które kwalifikowałyby się do krioterapii ogólnej ma przeciwwskazania - uprzedza doktor. Niektóre choroby wykluczają również morsowanie. Nie powinny morsować dzieci do trzeciego roku życia. Górnej granicy wieku nie ma, bo to sprawa indywidualna. Ale są Morsy, które mają powyżej 90 lat.

Zalety morsowania

Michał Sutkowski przedstawia zalety morsowania. Zmniejsza się napięcie mięśniowe, spada ciśnienie tętnicze, organizm się hartuje. Zmniejszają się bóle stawów. - Morsowanie jest dobre, trzeba stosować powolutku, najlepiej z Morsem, który nam pomoże - radzi. Jak każdy sport uprawiany na świeżym powietrzu powoduje, że człowiek rzadziej choruje. Do morsowania można się przygotować biorąc zimny prysznic.

Lekarz wyjaśnia, jak powinno się morsować, jaka jest graniczna temperatura powietrza, a jaka wody.

Krioterapia i morsowanie – przeciwwskazania bezwzględne:

- niedoczynność tarczycy, miażdżyca w zaawansowanym stadium rozwoju, wychłodzenie organizmu, zażywanie niektórych leków, alkoholizm, krioglobulinemia, ostre dolegliwości dróg oddechowych, zaawansowane nadciśnienie tętnicze krwi, odmrożenia, zakrzepy żylne, choroby serca, zaburzenia ukrwienia.

Posłuchaj całej rozmowy oraz dołączonego nagrania rozmów z Morsami i o Mistrzostwach Europy Morsów w pływaniu na czas w Gdańsku. Impreza będzie 7-8 grudniu organizowana po raz pierwszy na naszym kontynencie.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Sława Bieńczycka i Daniel Wydrych

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarz Rodzinnych, Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Materiał: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 27.11.2019

Godzina: 9.20

ag