Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 17.02.2020

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czym jest samowola budowlana?

Temat samowoli budowlanej powrócił w związku z tragicznymi wydarzeniami sprzed tygodnia. Wówczas silny podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęły trzy osoby - matka i dwie córki. Właściciel wypożyczalni nart usłyszał zarzut popełnienia samowoli budowlanej. W sprawie toczy się śledztwo. Kiedy mówimy o samowoli budowlanej? 
Posłuchaj
  • Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czym jest samowola budowlana? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Magdalena Wielgosz, kierownik projektu Waimea Holding S.A mówiła na antenie Programu I Polskiego Radia, że samowola budowlana jest realizacją obiektu bez jakichkolwiek decyzji administracyjnych. - Ludzie robią wszystko, aby ominąć tą całą procedurę. Zależy im na tym, aby nie wykonywać projektu budowlanego i nie zgłaszać obiektu do urzędu - wyjaśniła. - Samowola związana jest z karą finansową, rozbiórką obiektu i postępowaniem karnym - dodała. 


Nadzór budowlany w Polsce

Samowola - powszechny problem 

- Samowola budowlana jest powszechnym problemem, szczególnie przy drobnych inwestycjach - podkreśliła Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej. 

Inwestorzy często nie posiadają wiedzy na temat konsekwencji dopuszczenia się samowoli budowlanej. - Analiza danych statystycznych przygotowanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zostały wykryte przez nadzór tylko i wyłącznie dlatego, że sąsiedzi poinformowali o takim stanie - informowała Mariola Berdysz. 

Pozwolenie na budowę - wymagania 

Robert Wiktorski, dyrektor Departamentu Orzecznictwa Nadzoru Budowlanego apelował o to, żeby w przypadku inwestycji budowlanych nie sugerować się opiniami osób trzecich, tylko zajrzeć do prawa budowlanego, które jest ogólnodostępne na stronach rządowych. - O tym stanowi art. 29 - co wymaga pozwolenia bądź zgłoszenia i zwracania się do organów administracji architektoniczno - budowlanej. (...) Trzeba pytać u źródła, co wymaga pozwolenia, a co zgłoszenia - zaznaczył. 

Czy taką samowolę można zalegalizować? Ile to kosztuje? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska 

Gość: Robert Wiktorski (dyrektor Departamentu Orzecznictwa Nadzoru Budowlanego) 

Data emisji: 17.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.17

ans