Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 02.03.2020

Największa zmora pracowników? - brak wypłaty za nadgodziny

- Rozmawiając o przewinieniach pracodawców, największą zmorą pracowników jest brak wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Dzieje się tak, dlatego, że wielu z nas pracuje w dużych firmach i korporacjach, gdzie mówi się o tzw. pracy zadaniowej, co w praktyce stanowi wytrych do tego, żeby pracownik wykonywał te zadania często do godzin wieczornych bez wynagrodzenia za dodatkowe przepracowane godziny - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Eliza Kuna. 

Gość audycji zaznacza, że wiele spraw sądowych dotyczy braku korzyści pieniężnych z tytułu przepracowanych nadgodzin. Nadmienia jednocześnie, że pracownicy dochodzą swoich praw dopiero po zakończeniu współpracy z daną firmą. - Pracownicy, którym zależy na pracy, nie domagają się tego, kiedy zatrudnienie trwa. Dopiero po ustaniu zatrudnienia próbują dochodzić swoich praw. Dowodami w takich sytuacjach są zeznania innych pracowników czy e-maile wysyłane po godzinach - informuje Eliza Kuna. 


Jak długo pracują Polacy?  

Wynagrodzenie nie wypłacone na czas. Co wtedy? 

Kodeks pracy przewiduje, że pensja powinna być wypłacana do dnia określonego w umowie o pracę. Gdy wynagrodzenie jest wypłacane po terminie, to jest to bardzo ciężkie przewinienie ze strony pracodawcy. - Mało osób pamięta o tym, że tak naprawdę uzasadnia to rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym po stronie pracownika - wyjaśnia ekspert. - Jeśli w umowie o pracę mamy zapisane, że do 10. dnia następnego miesiąca otrzymujemy wynagrodzenie i ono wpływa 11. to moglibyśmy rozwiązać stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia - dodaje. 

Eliza Kuna podkreśla, że wielu zatrudnionych, mimo iż nie otrzymywało wynagrodzenia w określonym terminie, przychodziło do pracy, co wynika z lojalności wobec pracodawcy. - Znam wielu pracowników, którzy ku mojemu zdziwieniu nie otrzymywali pensji przez kilka miesięcy, a nadal przychodzili do pracy - mówi. - Wynikało to z pewnej lojalności i z tego, że na rynku pracy nie wszyscy jesteśmy mobilni - dopowiada. 

Można odmówić wykonania polecenia służbowego? 

- Gdy wykonanie polecenia służbowego naraża pracownika na utratę zdrowia, życia lub jest sprzeczne z zasadami BHP, zgodnie z orzeczeniami Sądu Najwyższego można takiego polecenia odmówić - tłumaczy Eliza Kuna. 

Ekspert w studiu jednocześnie zaznacza, że umowa o pracę jest kontraktem, zgodę wyrażają obie strony. - Można negocjować z pracodawcą warunki umowy, ewentualnie powiadomić stosowne służby, np. Państwową Inspekcję Pracy - dodaje gość audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych 

Gość: Eliza Kuna (prawnik) 

Data emisji: 2.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.14

ans