Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 02.04.2020

Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają obowiązek dezynfekcji przestrzeni wspólnych?

- Myślę, że większość zarządców jest świadoma tego, jakie mamy zagrożenie i wykonuje dezynfekcję - powiedział Sebastian Piekutowski, zastępca prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "EC Siekierki" w Warszawie. 
Posłuchaj
  • "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Czy możemy bezpiecznie korzystać z windy? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Zarządcy oraz administratorzy budynków wielorodzinnych w obliczu pandemii wykonują wiele prac związanych z zapewnieniem czystości na terenie nieruchomości. - My wynajęliśmy wyspecjalizowaną firmę do dezynfekcji wszystkich klatek schodowych, przedsionków, poręczy, klamek, domofonów i wejść - poinformował prezes SMB "EC Siekierki". 

Lekarz rodzinny, dr Michał Sutkowski podkreślił, że wspólnoty mieszkaniowe powinny dołożyć wszelkich starań, żeby czystość została utrzymana. - Z drugiej strony mieszkańcy powinni zachować ostrożność i przestrzegać zasad higieny, bo tylko połączenie tych dwóch rzeczy daje dobry efekt dla zdrowia publicznego - uważa lekarz. 

Ekspert zaapelował, by w trakcie powrotu do domu, gdy dotykamy klamek, przycisków w windzie itp. pamiętać, by nie dotykać następnie twarzy - okolic oczu, nosa, ust. Natychmiast po przyjściu do domu powinniśmy również umyć ręce.

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

Jak się chronić przed koronawirusem?

Jeśli masz takie objawy, jak:

  • katar,
  • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
  • objawy przeziębieniowe.

zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Jeśli masz takie objawy, jak:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności i kłopoty z oddychaniem,
  • bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) i powiedz o swoich objawach lub własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek - w ten sposób narażasz innych na zakażenie.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

Jeśli wróciłeś z zagranicy przed 15 marca (przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich podróżnych powracających do Polski) i obecnie nie jesteś objęty obowiązkową kwarantanną i nie masz objawów choroby, mimo wszystko przez 14 dni od powrotu do kraju kontroluj codziennie swój stan zdrowia. Mierz temperaturę, zwróć uwagę na to, czy kaszlesz albo czy masz trudności z oddychaniem. Ogranicz kontakt z innymi.

Pamiętaj, że możesz przechodzić chorobę bezobjawowo i możesz zarażać innych. Jeśli tylko zaobserwujesz któryś z objawów choroby, zadzwoń natychmiast do stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych).

.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 27.03.2020 r. / 2.04.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/kk