Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 18.06.2020

Geny mają wpływ na COVID-19? Trwają prace polskich naukowców

Polscy naukowcy biorą udział w projekcie badawczym, który ma odkryć predyspozycje genetyczne do COVID-19. Koordynatorem badań jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku a zaangażowane są kliniki chorób zakaźnych i szpitale z całej Polski. 

Genetycy i immunolodzy z firmy bioinformatycznej IMAGENE.ME oraz lekarze i naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeprowadzą wielkoskalowe badania nad koronawirusem. Na podstawie badań genetycznych pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS-CoV-2 opracują test do szybkiej oceny predyspozycji do ciężkiego przebiegu COVID-19 - choroby, która w ciągu ostatnich miesięcy sparaliżowała świat.


Posłuchaj
03:09 [ PR1]PR1 (mp3) 18 czerwiec 2020 09_22_31.mp3 Predyspozycje genetyczne do COVID-19 - badania naukowców (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Istnieją pewne grupy w naszych społeczeństwach, które mogą być bardziej narażone na przebieg choroby COVID-19 - wyjaśnia prof. dr hab. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 


Podatność na zakażenie

Niektóre z czynników ryzyka zachorowania i ciężkiego przebiegu COVID-19, takie jak wiek czy występowanie pewnych chorób współistniejących, są już znane. Jednak do tej pory nie odkryto żadnych konkretnych predyspozycji genetycznych w podatności na zakażenie SARS-CoV-2, ciężkości przebiegu COVID-19 czy skuteczności leczenia.

Aby stwierdzić czy Polacy posiadają predyspozycje genetyczne trzeba wykonać szczegółowe badania. - Obejmowałyby one analizę wszystkich genów, a każdy z nas ma ich ok 20 tysięcy - tłumaczy prof. Moniuszko. - Dzięki szeroko zakrojonym badaniom genetycznym można stworzyć test, który pozwoli nam identyfikować o wiele bardziej precyzyjnie tych pacjentów, którzy są narażeni na wystąpienie ciężkiego przebiegu choroby - dodaje. 

Jak wygląda badanie? 

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i wiąże się z oddaniem kilku mililitrów krwi. - Następnie nasze zespoły zajmują się izolacją materiału genetycznego, analizą całego genomu - podkreśla ekspert. - Niektóre różnice genetyczne są dosyć znaczące pomiędzy populacjami żyjącymi w różnych częściach świata - zauważa prof. Moniuszko. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Maciej Oswald 

Data emisji: 18.06.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

mat. prasowe/ans