Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.09.2020

Czas pandemii ukazał morze ludzkiej dobroci

Kiedy mówimy pomoc, to w pierwszej chwili na myśl przychodzi pomoc domowa, drogowa, prawna, czy społeczna. W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o pomocy sąsiedzkiej. I nie chodzi o takie przypadki, że można zapukać w drzwi obok i poprosić o szklankę cukru lub dwa jajka, jeśli zabrakło. Coraz częściej ujawnia się inny rodzaj pomocy sąsiedzkiej. Zazwyczaj otaczane taką pomocą są osoby starsze, które nie wychodziły z mieszkań, bo nie mogły, albo były objęte lockdownem.

Na warszawskich osiedlach Solec i Powiśle rozwinęła się lokalna inicjatywa "Sąsiedzi sąsiadom" mająca na celu zbudowanie długotrwałej więzi ze starszymi i schorowanymi sąsiadami. Pomysłodawczyni i wolontariuszka Elżbieta Rajczak wyjaśnia, że idea pojawiła się już cztery lata temu. Robiono standardowe rzeczy, jak przygotowywanie posiłków, czy wynoszenie śmieci. Z czasem katalog form pomocy został rozbudowany na przykład o wspólne wychodzenie na spacery, czy spotkania w pobliskiej bibliotece osób, które chciały pomagać z tymi, którzy pomocy oczekiwali.

Posłuchaj
08:43 4PR 22-09-2020.mp3 Pomoc sąsiedzka nie tylko w czasie pandemii (Cztery pory roku/Jedynka)

Wolontariusze pomagają

Epidemia koronawirusa spowodowała, że spotkań nie można było organizować, więc zaczęto spotykać się wirtualnie. I tu z pomocą przyszli wolontariusze z własnymi laptopami, dzięki którym uczestnicy spotkania mogli się komunikować. - Teraz, w czasach pandemii wiele osób pomaga sobie nawzajem - zauważa Elżbieta Rajczak. W wielu blokach w całej Polsce pojawiły się kartki z numerami telefonów i danym adresowymi tych, którzy oferowali swoją pomoc w różnych sprawach. Często wystarczy tylko kilka minut rozmowy.

Czas obecny wymusił niestandardowe działania

Mirosław Młynik z Ośrodka Pomocy Społecznej na stołecznej Pradze Północ zwraca uwagę, że dotychczas udzielana pomoc finansowa i usługowa została rozbudowana. - Doszły działania polegające przede wszystkim na dostarczaniu osobom starszym i samotnym paczek żywnościowych, czy ciepłego posiłku - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Ośrodek współpracuje z różnymi organizacjami i fundacjami wskazując osoby, które takiej pomocy wymagają. Podkreśla, że pracownicy instytucji mobilizowali sąsiadów i wdawali się w rozmowy podtrzymujące podopiecznych na duchu. - Czas pandemii wymusił na ośrodku podjęcie działań, które przez lata nie były na taka skalę realizowane - wyjaśnia Mirosław Młynik.


. .

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Grzegorz Frątczak, Joanna Racewicz 

Materiał: Maciej Walecki

Gość: Mirosław Młynik (dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej na stołecznej Pradze Północ)

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 11.22

ag