Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 17.12.2020

Szczepionka na koronawirusa a zaburzenia krzepnięcia krwi

Słuchaczka radiowej Jedynki martwi się, czy jeśli przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi może bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19.

czytaj więcej
szczepienie szczepionka free shutt 1200 .jpg
Ruszyły infolinia i strona internetowa poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19

- Leki zmniejszające krzepliwość krwi są lekami stosowanymi powszechnie u osób z chorobami układu krążenia. Nie wchodzą one w jakiekolwiek interakcje ze szczepionką - zaznacza w poradniku "Koronawirus - co musisz widzieć" w radiowej Jedynce dr hab. n. med.  Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Posłuchaj
01:43 _PR1_AAC 2020_12_17-10-19-36.mp3 Szczepionka na koronawirusa a zaburzenia krzepnięcia krwi (Cztery pory roku/Jedynka)

- Szczepionki - i to jest ogólna reguła dla wszystkich szczepionek - wykorzystują naturalne mechanizmy odpornościowe, czyli nie mające nic wspólnego z krzepnięciem - wyjaśnia lekarz.

Jak podkreśla dr hab. Ernest Kuchar, bardziej należy zwrócić uwagę na sposób podania szczepionki osobom, które mają ciężkie zaburzenia krzepnięcia. - Po szczepieniu może dojść do miejscowego krwawienia, co wymaga uciśnięcia. Taka rzecz powinna zostać zgłoszona osobie, która będzie szczepienie przeprowadzała - zaznacza.

- Ktoś, kto bierze leki zmniejszające krzepliwość krwi z powodu choroby układu krążenia - bo tak jest najczęściej - zwykle jest osobą należącą do grupy ryzyka, bo te osoby ciężko chorują na koronawirusa. Te osoby powinny być szczepione i jest to wskazanie jeszcze większe niż w przypadku zdrowych osób, które takich leków nie biorą - podkreśla specjalista.

***

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczegółowe i najbardziej aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 pod numer 989. Blisko 500 konsultantów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu odpowiada na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek.
Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne.

.

    Czytaj też: Koronawirus. "Obostrzenia spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa"

    ***

    Tytuł audycji: Cztery pory roku 

    Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

    Data emisji: 17.12.2020

    Godzina emisji: 10.19

    kh