Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 01.04.2021

Czy żylaki są przeciwskazaniem do przyjęcia szczepionki AstraZeneca?

W połowie marca rządy wielu krajów zaprzestały szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z podejrzeniami, że zgłaszane przypadki zakrzepów krwi mogą być rzadkim efektem ubocznym szczepionki. Europejska Agencja Leków (EMA) oceniła, że dostępne dane nie potwierdzają związku między szczepieniami a występowaniem zakrzepów i zaleciła dalsze używanie substancji.

Czytaj też
szczepienie_pap_1200.jpg
COVID-19. Kto może zostać zaszczepiony w domu?

- Sama w sobie przewlekła niewydolność żylna nie jest przeciwskazaniem do przyjęcia żadnej ze szczepionek przeciwko COVID-19 obecnie dopuszczonych do obrotu - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia lekarz Bartosz Fiałek. 


Posłuchaj
03:00 _PR1_AAC 2021_04_01-10-18-53.mp3 Incydenty zakrzepowo-zatorowe a szczepienie przeciwko COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dr Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia także wyjaśnia, że Europejska Agencja Leków zweryfikowała wszystkie incydenty zakrzepowo-zatorowe. - Jest już jednoznaczna decyzja dotycząca tej szczepionki. Nie ma żadnych przeciwskazań do wykonywania szczepień u osób z tego typu problemami - zaznacza. 

Czytaj też:

- Jednocześnie sama szczepionka nie generuje ryzyka zakrzepowo-zatorowego w ogólnej populacji. Porównano liczbę przypadków, która się wydarzyła u osób, które były zaszczepione w stosunku do ogólnej populacji osób nieszczepionych. Absolutnie nie ma tutaj żadnych powodów do niepokoju, bo profil bezpieczeństwa szczepionki nie uległ zmianie, a odnotowane zdarzenia zakrzepowo-zatorowe nie mają żadnego związku przyczynowo-skutkowego ze szczepieniem - dodaje dr Durajski. 

Czytaj też:

czytaj więcej
seniorzy 1200.jpg
COVID-19. Ruszyły zapisy na szczepienie dla osób przewlekle chorych

Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby:

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Dla dzwoniących z zagranicy - 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.


Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Ostatni sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie - należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedz i w czasie 5 minut przerwa proces rejestracji.
"Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień" - zaznaczono.

Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.
Seniorzy z rocznika 1952 szczepieni będą od poniedziałku szczepionką firmy AstraZeneca.


    czytaj więcej
    shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
    Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

    Czytaj też:

    Na rynku unijnym dopuszczone są cztery szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
    Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. 11 marca Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson.

    czytaj więcej
    koronawirus free 1200.jpg
    Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

    Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

    Czytaj też:

    Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

    .***

    Tytuł audycji: Cztery pory roku 

    Prowadzi: Roman Czejarek

    Data emisji: 1.04.2021

    Godzina emisji: 10.19

    Jedynka/IAR/PAP/kh