Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 19.04.2021

Powstają kolejne punkty szczepień przeciw COVID-19. Spore zmiany, sprawdź jakie

Dostępność szczepionki przeciw COVID-19 nie jest już problemem, dlatego zmieniają się zasady Narodowego Programu Szczepień. Między innymi w każdym województwie rusza Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych oraz zostaje zwiększona liczba zawodów medycznych wykonujących szczepienia. Wszystko po to, żeby program włączył piąty bieg, a odporność zbiorowa rosła w szybszym tempie.
Posłuchaj
  • Trwają również przygotowania do szczepień w zakładach pracy i aptekach (Jedynka/Cztery pory roku)
Czytaj także

Posłuchaj
04:47 Jedynka/Cztery pory roku - 19.04.2021 szczepienia Trwają również przygotowania do szczepień w zakładach pracy i aptekach (Jedynka/Cztery pory roku)

Pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych, zgodnie z zapowiedziami, mają mieć dużą wydajność. - W miejscowościach do 50 tysięcy to jest minimum 200 szczepień dziennie, natomiast w miejscowościach powyżej 50 tysięcy takie punkty muszą mieć wykonywanych co najmniej 500 szczepień dziennie - mówi Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

szczepienie ozdrowieniec FREE 1200.jpg
Jedna czy dwie? Ile dawek szczepionki powinien przyjąć ozdrowieniec?

Oprócz właśnie uruchomionych 16 punktów sukcesywnie będą powstawać kolejne nowe miejsca. Chodzi o 471 punktów, które dołączą do ponad 6500 już istniejących.

Szczepienia drive-thru

Ruszyły też pilotażowe punkty szczepień typu drive-thru, w których każda osoba z wystawionym i aktywnym e-skierowaniem może zaszczepić się bez wychodzenia z auta. Wystarczy zapisać się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc bezpośrednio do punktu drive-thru, a następnie wydrukować i wypełnić kwestionariusz kwalifikacyjny oraz przyjechać na miejsce dziesięć minut wcześniej.

- W Stanach Zjednoczonych i w Izraelu takie punkty istnieją od dłuższego czasu i spełniają swoją rolę. Widzimy w pewnych grupach, że dzięki szybkiemu szczepieniu, również z wykorzystaniem drive-thru, udaje się szczepić szybko, a szczepienie jest w pełni bezpieczne. W tych grupach dochodzi też do spadku liczby nowych, potwierdzonych zachorowań na COVID-19 oraz liczby hospitalizacji - twierdzi dr Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, analizujący na bieżąco sytuację epidemiczną.

Szczepienia w zakładach pracy

Trwają również przygotowania do szczepień w zakładach pracy i aptekach. Pierwsze próby szczepień w takich miejscach mają ruszyć w połowie maja.

- To, co już dzisiaj wiemy, przede wszystkim zakład pracy będzie oceniał mniej więcej ilość pracowników, którzy mogą kwalifikować się do programu szczepień w danym zakładzie. Procedura dostępu do medycznych danych i szczepień będzie przeprowadzona przez pracownika lub ekipę, która będzie kontraktowana przez firmę - wyjaśnia Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Więcej uprawnionych zawodów

Kolejną zmianą jest zwiększenie liczby zawodów medycznych uprawniających do kwalifikacji pacjentów do zaszczepienia. Poza lekarzami będą mogli to robić m.in. stomatolodzy, farmaceuci, pielęgniarki, ale też studenci ostatniego roku studiów medycznych. Część grup zawodów będzie musiała jednak przejść odpowiednie szkolenia.

- W przypadku podgrupy złożonej z zawodów takich jak diagnosta laboratoryjny, farmaceuta i fizjoterapeuci, przewidujemy, że będzie potrzebny pakiet szkoleniowy, który ma przygotować lub czasami też odświeżyć wiedzę, jak wyglądają podstawy związane ze szczepieniami - tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 11.20

DS