Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 20.05.2021

Formularz "krok po kroku" - ABC Spisu Powszechnego

Do końca września potrwa Narodowy Spis Powszechny. W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o tym, jak wziąć udział w badaniu, jak zweryfikować tożsamość rachmistrza i nie dać się oszukać.

Czytaj też:
cyberbezpieczeństwo 1200 hasło
"Uwaga na oszukańcze telefony lub maile, tylko oszuści pytają o login czy hasło". Eksperci ostrzegają

Jedną z metod spisania się jest formularz internetowy. Wielu słuchaczy pyta jednak, co należy zrobić w sytuacji, w której dana osoba nie ma dostępu do komputera. Metodą uzupełniającą jest spis telefoniczny za pomocą specjalnej infolinii. Badanie potrwa do końca września.


Posłuchaj
09:01 2021_05_20_PR1_Cztery_pory_roku.mp3 Trwa Narodowy Spis Powszechny (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Jedną z form spisu telefonicznego jest telefon rachmistrza wykonany do nas. - Dzwoni on z numeru 22 828 88 88. Oczywiście przedstawia się z imienia i nazwiska, podaje numer identyfikatora i po tym numerze możemy sprawdzić osobę, która do nas dzwoni - tłumaczy Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli chcemy to zrobić, powinniśmy poprosić rachmistrza o ponowny telefon po weryfikacji, a następnie zadzwonić na infolinię spisową w celu sprawdzenia tożsamości osoby, która się z nami kontaktuje.

Możemy też wykonać telefon na infolinię, zanim skontaktuje się z nami rachmistrz. - Dzwonimy na numer 22 279 99 99, wówczas łączymy się bezpośrednio z konsultantem, pracownikiem Głównego Urzędu Statystycznego. Ta osoba również może przeprowadzić z nami spis - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Warto pamiętać, że z uwagi na pandemię COVID-19 do odwołania wstrzymano wywiady bezpośrednie. Oznacza to, że rachmistrzowie nie chodzą po domach.

Fb/Główny Urząd Statystyczny

Czytaj też:
policja Niemcy free shutterstock.jpg
Policja rozbiła grupę sprzedającą prace dyplomowe. Przestępcy mogli zarobić na tym kilka milionów złotych

Formularz krok po kroku

Podstawowymi informacjami, które musimy podać, są imię, nazwisko i numer PESEL. W następnej kolejności poproszeni zostaniemy o podanie adresu.

- Nas interesuje to miejsce, gdzie dokładnie żyjemy, a nie miejsce zameldowania - wyjaśnia Karolina Banaszek. Należy dodać, że jesteśmy zobowiązani podać stan faktyczny na dzień 31 marca 2021 roku. - Mówimy o stanie ciągłym. Jeśli w tym czasie byli państwo np. na wyjeździe wypoczynkowym, nadal wpisujecie państwo miejsce zamieszkania, a nie pobytu wypoczynkowego - dodaje.

Jedna z części formularza poświęcona jest ustaleniu naszych relacji rodzinnych. - Na przykład będąc matką, wpisujemy swoje dane i ustalamy te relacje rodzinne tzn. mąż, żona, syn, córka. Inne osoby, które mieszkają z nami, mogą być wpisane, natomiast nie występują w tej relacji rodzinnej. Zwracam jednak uwagę, że każda osoba pełnoletnia może spisać się samodzielnie - mówi gość audycji.

YouTube/Główny Urząd Statystyczny

Zobacz też:

Nie na wszystkie pytania musimy odpowiadać

Wśród pytań spisu są pytania obowiązkowe oraz te, na które nie musimy udzielać odpowiedzi.

- Chodzi o pytania dość osobiste. One dotyczą deklarowanego wyznania, poziomu niepełnosprawności - mówi gość audycji. Jednocześnie dodaje, że pytaniami obowiązkowymi są te dotyczące wykształcenia i pracy.

- To jest jedno z najważniejszych badań, jeśli chodzi o statystykę publiczną, które realizujemy raz na dziesięć lat. Te pytania jesteśmy w stanie społeczeństwu zadać tak naprawdę tylko w spisie powszechnym. Jest to dla nas dość istotne - podkreśla Banaszek.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadząca: Sława Bieńczycka

Gość: Karolina Banaszek (Główny Urząd Statystyczny)

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 9:40

mg