Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 04.06.2021

Szczepienie przeciw koronawirusowi a szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

- Czy wskazanym jest szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), gdy się jest pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepienia przeciwko COVID-19? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
01:53 Jedynka/Cztery pory roku - 4.06.2021 poradnik koronawirus Szczepienie przeciwko koronawirusowi a szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Specjalista chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska zauważyła, że zarówno szczepionka przeciwko koronawirusowi jak i szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - niezależnie od metodologii produkcji - to szczepionki zabite. - Takie szczepionki można podawać osobom zdrowym w stosunkowo krótkich odstępach czasu, nawet można je łączyć - powiedziała.

Jednocześnie ekspertka podkreśliła, że szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19 "jest szczepionką na tyle nowatorską, że jej działania niepożądane - nie mówię o tych najbardziej dramatycznych - ujawniają się dopiero teraz, są one różne". - Są to najczęściej reakcje skórne, które czasem wymagają postępowania farmakologicznego - wskazała.

- W związku z tym sugeruję, aby szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu pacjent rozpoczął po zakończeniu cyklu szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Dzisiaj ten cykl szczepień przeciwko koronawirusowi, te dwie dawki są podawane w stosunkowo krótkim odstępie czasu - dodała prof. Boroń-Kaczmarska.

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Czytaj także:


Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM)

Kleszczowe zapalenie mózgu to - jak czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (PZH) - ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Źródłem infekcji może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza, poprzez spożycie niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia lub znacznie rzadziej poprzez transfuzję krwi lub przeszczep narządu od osoby w fazie wiremii.

W pierwszej fazie zakażenie przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy podobne do grypy. U części osób zakażonych, po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U 35-58 proc. chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, a u ok. 1/100 chorych zakażenie kończy się zgonem.

W Polsce liczbę zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu szacuje się na 150 do ponad 250 przypadków rocznie. 

Dostępne są inaktywowane szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie trzech dawek szczepienia pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Najlepiej zaszczepić się zimą lub wczesną wiosną (kleszcze są aktywne od kwietnia do października). 



Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.



***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 4.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk