Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 07.03.2022

Rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. Jakie branże szukają pracowników?

Obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, otrzymają legalny pobyt w naszym kraju z prawem do pracy. - Czekamy na wdrożenie przepisów w życie, jednak aby jak najszybciej udzielić wsparcia obywatelom Ukrainy, stworzyliśmy bazę potencjalnych pracowników - mówi w Programie 1 Iwona Mazur, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Górze. 

Długofalowe wsparcie dla obywateli Ukrainy 

W ubiegłym tygodniu minister rodziny i polityki społecznej informowała o trwających przygotowaniach zmiany przepisów, które pozwolą na długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy. Podkreśliła, że Ukraińcy przebywający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia rodzinne na podstawie kart stałego pobytu. Rząd przygotowuje również specustawę, dzięki której uchodźców z Ukrainy będzie można zatrudniać praktycznie bez formalności. - Podobnie jak większość urzędów czekamy na wejście w życie tych przepisów - mówi Iwona Mazur, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Górze w województwie dolnośląskim. - Jednak aby jak najszybciej udzielić wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy do nas przybędą, stworzyliśmy bazę potencjalnych pracowników. Na chwilę obecną są to głównie oferty pracy skierowane do mężczyzn, ale zdarzają się również dla kobiet - dodaje. 

Pomoc w zakresie tłumaczeń 

Urząd Pracy w Siedlcach przyjmuje na staż dwie osoby znające język ukraiński. Dodaje, że ze swoimi ofertami pracy zgłaszają się pracodawcy z różnych branż. - Głównie branże usługowe i gospodarstwa rolne zgłaszają chęć pomocy osobom z Ukrainy - podkreśla Mariola Zaliwska, kierownik Wydziału Pośrednictwa Pracy PUP w Siedlcach. - Wiadomo, że na początku będzie bariera językowa, więc podjęliśmy kroki, żeby przyjąć na staż osoby, które posługują się językiem ukraińskim - informuje. 

Iwona Mazur dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Górze mówi, że kontaktują się z pracodawcami, którzy już zatrudniają obywateli Ukrainy w celu udzielenia wsparcia w zakresie tłumaczenia. - Odzew jest pozytywny, mamy kontakty zarówno do pracodawców, jak i Ukraińców, którzy chętnie pomogą w zakresie tłumaczenia dokumentów i informacji przekazywanych przez nas uchodźcom. 


Posłuchaj
02:43 .Jedynka/Cztery pory roku mat. walecki 7.03mp3 Urzędy Pracy udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jaki powinien być pierwszy krok?

Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że uruchomiono specjalne strony internetowe, na których sukcesywnie umieszczane są oferty pracy, również dla obywateli Ukrainy. - Zachęcam do zajrzenia na rządową stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl, która jest bardzo pomocna przy szukaniu zatrudnienia - mówi. - Mamy również uruchomiony portal "Zielona Linia" oraz specjalną infolinię pod numerem 19 524, gdzie od 8.00 do 18.00 konsultanci udzielają odpowiedzi na pytania w języku rosyjskim i ukraińskim. Dodatkowo wortal Publicznych Służb Zatrudnienia jest dostępny w języku ukraińskim - informuje. 

Jakie branże szukają pracowników? 

W przypadku osób pochodzących z Ukrainy największe szanse na zatrudnienie będą mieć m.in. w branży spożywczej, gastronomii, hotelarstwie. - Dla mężczyzn będą to proste prace w przetwórstwie spożywczym, obróbce drewna. Z kolei dla kobiet to działalności związane z zakwaterowaniem, gastronomią, ale też pracownicy usług osobistych, tj. pomoce domowe - podkreśla dyrektor Departamentu Rynku Pracy. 


Posłuchaj
05:28 Jedynka/4PR rynek pracy ukraina 7.03.mp3 Jakie branże szukają pracowników? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Materiał: Maciej Walecki 

Gość: Ewa Flaszyńska (dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej)

Data emisji: 7.03.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-10.00

ans