Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.11.2012

Zabezpiecz się przeciwko podstępnej chorobie

Grypa nie jest wiele gorsza od innych infekcji wirusowych. - Ale szczepimy się dlatego, że wirus grypy szczególnie często powoduje różne powikłania - wyjaśnia prof. Andrzej Radzikowski, gastrolog i pediatra.
Zabezpiecz się przeciwko podstępnej chorobieGlow Images/East News

Szczepienie przeciwko grypie jest trochę szczepieniem na chybił trafił. Na podstawie obrazu grypy z poprzedniego roku wytwarza się szczepionkę na rok następny. Na ogół to trafienie jest bardzo bliskie.

Prof.
Prof. Andrzej Radzikowski

U małych dzieci wirus jest przyczyną zapalenia płuc. U ludzi młodych z kolei wirus ten może spowodować zapalenie mięśnia sercowego. U ludzi dojrzałych, a zwłaszcza osób po 60-tym roku życia wirus grypy toruje drogę zakażeniom pneumokokowym, czyli różnym zapaleniom np. płuc, szpiku, stawów czy opon mózgowych. - Dlatego powinniśmy się szczepić - radzi gość radiowej Jedynki.

W "Czterech porach roku" profesor ostrzega, że grypa jest groźna dla małych dzieci w wieku do lat trzech. Jest też groźna dla osób schorowanych, które cierpią na choroby serca, chorobę wieńcową, cukrzyków, osób po zawale, czy po leczeniu choroby nowotworowej. Zdarzają się przypadki, że nawet u ludzi młodych i wysportowanych powikłania pogrypowe powodują śmierć.

Profesor przyznaje, że szczepienie nie zawsze uchroni nas przed grypą, a z pewnością nie uchroni przed innymi zakażeniami górnych dróg oddechowych. Obala też mity związane ze szczepieniem. Z pewnością szczepienie nie wywoła grypy, bo wirus w szczepionce jest martwy. Podkreśla, że szczepienie jest tylko przeciwko grypie, a nie innym chorobom. I ostrzega, że jeśli ktoś będzie szczepił się zbyt późno, to może się zdarzyć, że już będzie się w nim rozwijało zakażenie górnych dróg oddechowym, czemu szczepionka nie zapobiegnie.

Posłuchaj całej rozmowy o grypie, którą prowadziła Sława Bieńczycka.

(ag)