Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 13.02.2013

Tak to się robi w Polskim Radiu - tylko dziś radio od kuchni

Z okazji Światowego Dnia Radia bierzemy pod lupę wszystko, co z radiem związane. Od montażu przez kable i łącza satelitarne, aż po głośniki w państwa domach.
Posłuchaj
  • Na czym polega montaż dźwięku?
  • Jak robi się radiową transmisję?
  • Jak powstaje reportaż radiowy?
  • Teatr Polskiego Radia
  • Studia nagraniowe i koncertowe Polskiego Radia
  • Archiwum Polskiego Radia
  • Wizyta w radiowym studiu
  • Droga dźwięku do radioodbiorników
  • Polskie Radio w internecie
  • Tak słuchacze słuchają radia
Czytaj także

Jak powstaje sonda uliczna? Wszystko zaczyna się w głowie reportera, chociaż pomysły zmieniają się w trakcie realizacji zadania. Najważniejsze to wyjść na ulicę i zacząć.

Oczywiście nie wszystko, co zostało nagrane, nadaje się do emisji. Dlatego dźwięk trzeba posprzątać, czyli go zmontować. Na czym polega montaż? Zapraszamy do wysłuchania dźwięku, zdradzającego tajemnice radia.

Nieodłącznym elementem radia są transmisje. Ile czasu zabiera ich przygotowanie i jak duży zespół osób pracuje nad ich przygotowaniem? Poznaj radio od kuchni i posłuchaj dźwiękowego obrazka ze studia Jedynki.

Radio to teatr wyobraźni - zwykło się mówić. Jednym z tych gatunków, który tę wyobraźnię pobudza bardzo intensywnie, jest reportaż radiowy. Są takie miejsca w Polskim Radiu, gdzie dźwięk pieści się bardzo długo....

Co łączy tak wybitnych polskich aktorów jak Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska czy Franciszek Pieczka?To Teatr Polskiego Radia, którego początki sięgają 1925 roku. Do dziś powstają tam godziny nagrań - od uwielbianych Matysiaków po klasykę literatury światowej.

Od artystów muzyki pop po najlepszych filharmoników w kraju - studia nagraniowe i sale koncertowe Polskiego Radia chwali sobie wielu. Doskonała akustyka - to podstawa. Nasz reporter przekonał się o tym osobiście. Teraz kolej na Was.

My w studiu sobie rozmawiamy, przepytujemy naszych gości, a to wszystko się nagrywa... i co dalej? Część nagrań będzie można odsłuchać za kilka, kilkdziesiąt, a może i kilkaset lat. Z okazji Swiatowego Dnia Radia zaglądamy do Archiwum Polskiego Radia.

Mikrofon, słuchawki, czerwona lampka i... zaczynamy. Słyszą nas państwo? To znaczy, że wszystko gra. I realizatorowi należą się brawa. Z okazji Światowego Dnia Radia zaglądamy więc do naszego studia... ale od kuchni.

Nadajniki, satelity, odbiorniki, fale długie, fale krótkie, nadawanie analagowe i cyfrowe - radio to mocno skomplikowana sprawa. Zaglądamy tam, gdzie to co mówimy i gramy na antenie zostaje wysyłane do słuchaczy i trafia do radioodbiornika.

Radio XXI wieku to radio nowych technologii. Lecz radio to już nie tylko fale, anteny i radioodbiorniki. Jesteśmy również w interencie. A tam każdy słuchacz może słuchać tego, czego chce.

Radio robimy dla Państwa, dla naszych słuchaczy. W jaki sposób Państwo słuchają radia? Z okazji Światowego Dnia Radia pytał o to Krzysztof Horwat.

Drogą dźwięku podążył dla Państwa Krzysztof Horwat.

ei, pg