Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 18.02.2013

Przytyłeś? To może być oznaka braku snu

- Przeciętnie ludzie potrzebują 7- 8 godzin snu. Każdy jednak jest inny i są osoby, które śpią 5 godzin i też czują się dobrze - mówiła w Jedynce dr Aleksandra Wierzbicka z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Przytyłeś? To może być oznaka braku snuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Aleksandra Wierzbicka, Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii
Czytaj także

Rosnące tempo życia często zmusza nas do zarywania nocy. Więcej niż jedna taka sytuacja w tygodniu może, jak tłumaczy Aleksandra Wierzbicka, nieść negatywne skutki dla naszego zdrowia. Jednoczeście błędem jest przekonanie, że senne zaległości da się nadrobić przez weekend.

- Jeżeli doprowadzamy do przewlekłego niedoboru snu, czyli niedosypiamy przez kilka/kilkanaście nocy z rzędu, to dłuższy sen w weekend wcale nie doprowadzi do regeneracji organizmu na tyle, by wrócić do dobrostanu, który był przed deprywacją snu. Żeby zniwelować skutki takiego zjawiska należy wydłużyc sen o godzinę czy półtorej codziennie przez minimum 4 tygodnie - mówiła w "Czterech porach roku" ekspertka.

Jako objawy krótkotrwałej deprywacji snu Aleksandra Wierzbicka wymieniła m.in. zmęczenie, senność, niekontrolowane zaśnięcia, zaburzenia koncentracji i pamięci krótkotrwałej. Co ciekawe, przy dłuższym niedobiorze snu, jedną z pierwszych widocznych konsekwencji jest często otyłość.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa.

pg