Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 06.03.2013

Telewizja cyfrowa: co po wyłączeniu nadajników?

19 marca sygnał analogowej telewizji naziemnej z nadajników: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa oraz Wisła zostanie zastąpiony przez sygnał cyfrowy. Jak przełączyć się na sygnał cyfrowy tłumaczył w Jedynce Jacek Strzałkowski Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Telewizja cyfrowa: co po wyłączeniu nadajników?sxc.hu/CC
Posłuchaj
  • Jak przełączyć telewizor na sygnał cyfrowy?
Czytaj także

Równocześnie z wyłączeniem, w tych lokalizacjach zostaną uruchomione nadajniki cyfrowe emitujące programy tzw. multipleksu trzeciego. – Sygnał analogowy zgaśnie na terenie 350 gmin, w 9 województwach – mówił Jacek Strzałkowski.

Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r. Dzieje się to etapami. Jak wyjaśnił gość radiowej Jedynki, wszystkie nadajniki nie mogły być wyłączone jednocześnie, bo to bardzo skomplikowane techniczne i wielu Polaków zostałoby bez telewizji. - Stąd kampania informacyjna i stopniowe zmiany. Ponadto, gdybyśmy wszystkie nowe nadajniki włączyli jednocześnie, mogłyby być zakłócenia – tłumaczył ekspert UKE.

Jacek
Jacek Strzałkowski

Po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej, nadajniki cyfrowe zostaną dodatkowo wzmocnione. Jednak do pewnych zakłóceń może dojść np. na terenach górzystych. - W dolinach na południu kraju potrzebne jest wzmocnienie sygnału i są tam zamontowane dodatkowe urządzenia. Wszystkie je trzeba będzie przełączyć w nocy 19 marca. Dlatego w niektórych miejscowościach będzie przerwa, która potrwa 7 h, maksymalnie do 40 godzin – dodał Jacek Strzałkowski.

W nowej ofercie telewizji cyfrowej będzie 18 darmowych programów. Do ich odbioru potrzebny jest dekoder DVBT, pracujący w systemie MPG4. Nowoczesne telewizory zwykle mają go już wbudowanego. Odbiorniki starsze niż 2-3 lata trzeba dokładnie sprawdzić i ewentualnie dokupić specjalny moduł. Koszt takiego modułu CI to około 150-200zł.

Jak wybrać antenę do odbioru telewizji cyfrowej, jak długo będzie ona bezpłatna, kto może mieć kłopoty z odbiorem sygnału? Na te wszystkie pytania odpowiadał nasz gość. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Rozmawiała Roman Czejarek.

ei