Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 25.01.2010

„Moje silne drzewo”

Kolejny milion drzew zostanie posadzonych w Beskidach. Ruszyła druga akcja „Moje silne drzewo”. Projekt ma zachęcać do angażowania się w działania proekologiczne, a szczególnie w ochronę polskich lasów.

Agnieszka Jas rozmawiała z organizatorami.

Marek Wojtyna – organizator kampanii: - Program ma w sobie 2 elementy: żeby zrobić coś dobrego dla środowiska, posadźmy drzewa, bo jest to nie tylko symbol, ale i potrzeba dzisiejszych czasów; poza tym, musimy jako społeczeństwo zmieniać swoje podejście do środowiska, powinniśmy być przykładem dla naszych dzieci, sąsiadów.

Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia: - Drzewo produkuje tlen dla 4 osób, drzewa w mieście potrafią obniżyć temperaturę o 7-8 stopni, nawilżają powietrze. Gdybyśmy sobie potrafili wyobrazić życie bez drzewa i bez drewna, zobaczmy ile przedmiotów wokół nas znika.

Jaki procent naszego kraju zajmują lasy?

Marian Knapek z nadleśnictwa Węgierska Górka: - W tej chwili jest to około 30%, ale naszym dążeniem jest osiągnięcie przez około 20 lat 32-33%. Leśnik swoje efekty pracy ogląda na emeryturze, jeżeli tego po drodze nie strawi pożar czy inna klęska, natomiast żeby wyhodować dorodny, dojrzały las potrzeba 80-100 lat.

- Drzewa zatrzymują różne zanieczyszczenia, drzewa są domem dla ptaków i wielu innych zwierząt też.

Sławomir Brzózek: - Tegoroczny milion drzew będzie sadzony na masywach dwóch ważnych dla Beskidu Śląskiego gór: w masywie Baraniej Góry, tam gdzie swój początek bierze Wisła i w masywie Skrzycznego. W zeszłym roku pierwszy milion był sadzony w okolicach Hali Boraczej.

Marian Knapek: - Posadzimy nie tylko milion, posadzimy więcej. W tej chwili wracamy do gatunków typowych dla siedliska lasu mieszanego: buk, jodła, modrzew, świerk w reglu górnym w domieszce 30% a nie 90%.

Marek Wojtyna: - Bardzo ważny element to poczucie satysfakcji, że milion drzew na stokach gór w Beskidach rośnie dla przyszłych pokoleń. Taka aktywna forma pracy i kształtowania środowiska spotyka się z dużym zainteresowaniem; ludzie przyjeżdżają z drugiego krańca Polski, żeby posadzić swoje własne drzewo.

Drzewa będą sadzone wiosną. W ramach kampanii można także dostać dofinansowanie do projektów służących ochronie i sadzeniu drzew.