Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 10.12.2009

Mapa akustyczna Olsztyna

To zbiór map stanu akustycznego środowiska, obrazujący zagrożenie hałasem...

Zakończono prace nad opracowaniem mapy akustycznej Olsztyna. To zbiór map stanu akustycznego środowiska, obrazujący zagrożenie hałasem.
Skalę problemu próbował zbadać Mirosław Sochacki.

Centrum Olsztyna, południe, dzień powszedni, na skrzyżowaniu przy ratuszu kilkadziesiąt samochodów. Wbrew temu, co myśli większość olsztynian, nie to miejsce jest najbardziej hałaśliwe.

Barbara Olszewska z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie: - Największe przekroczenia, powyżej 75 decybeli, to jest w rejonie dawnego Ronda Bema. Tego typu krytycznych sytuacji więcej nie mamy, ale obserwując mapę widzimy, że jest bardzo dużo obszarów wzdłuż głównych tras komunikacyjnych, gdzie jest wysoka emisja hałasu w granicach 60-65 decybeli.

Jerzy Rydel – jeden z autorów mapy akustycznej z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie: - Wartości dopuszczalne to w granicach 60-65 decybeli, w zależności od przeznaczenia terenu, a przekroczenia wynoszą nawet powyżej 10 decybeli. Nasze badania wskazują na przekroczenie i to bardzo poważne.

Barbara Olszewska: - Często się zdarza, że w nocy jest większe przekroczenie niż w dzień, bo w nocy jest mniej samochodów i autobusów, natomiast więcej transportu ciężkiego, np. samochodów dostawczych.

Komu i czemu posłuży mapa akustyczna?

Barbara Olszewska: - W tej chwili to opracowanie jest dowodem, ze w niektórych rejonach miasta trzeba podjąć decyzję albo o innej organizacji ruchu albo wykonać pewne inwestycje, może nawet ekrany akustyczne, zmienić inżynierię ruchu.

Nie można zapominać też, że wpływ na poziom hałasu w mieście ma każdy z nas.

Jerzy Rydel: - Jeżeli będziemy przestrzegali przepisów ruchu drogowego i jeździli z prędkością przepisową, to oddziaływanie hałasu jest mniejsze. Stan techniczny pojazdów, zwłaszcza układu oddechowego, jest tez bardzo istotny.

Hałas to nie tylko ruch drogowy.

Jerzy Rydel: - Przedsiębiorcy muszą dostosować się do norm obowiązujących poprzez wyciszanie swoich urządzeń hałasujących. Jeżeli zakładamy klimatyzację, w swoich biurach czy mieszkaniach, pamiętajmy o sąsiadach, którzy jak otworzą okno, cierpią przez hałas.

Teraz, gdy istnieje mapa akustyczna Olsztyna, samorząd ma rok na przygotowanie programu naprawczego, którego efektem ma być miasto cichsze niż dotychczas. Mapę akustyczną Olsztyna można zobaczyć na stronie internetowej www.Olsztyn.eu