Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dorota Cała 05.08.2011

W Sudetach Zachodnich jak w Skandynawii

Typowa dla Skandynawii roślinność, torfowiska, układ rzek... w Polsce? Owszem. Będąc w centrum pozornie niskich Gór Izerskich możemy spotkać się ze światem natury odległym od nas o trzy tysiące kilometrów na północ.
Jedna z roślin owadożernych popularna w zachodniej części AustraliiJedna z roślin owadożernych popularna w zachodniej części AustraliiFot. Wikipedia /Denis Barthel
Posłuchaj
  • 11-08-05-kompleks.mp3

Leśny Kompleks Promocyjny Sudety Zachodnie powstał w Górach Izerskich. Nadleśniczy ze Świeradowa Zdroju Wiesław Krzewina i Zbigniew Kamiński, specjalista od promocji lasu, przekonują Piotra Słowińskiego, że nie jest to żaden rezerwat, tylko znacznie więcej.

Wiesław Krzewina: - To są naturalne stanowiska zwierząt i zbiorowiska roślinne. Przyjeżdżając w Izery, które w całości są Leśnym Kompleksem Promocyjnym Sudetów Zachodnich, możemy spotkać się ze światem przyrody, która jest nietypowa dla naszego klimatu Europy Środkowej. Będąc w centrum gór, które są pozornie małe, stykamy się ze światem natury odległym od nas o trzy tysiące kilometrów na północ. Panują tu warunki typowe dla północnej Skandynawii: roślinność, torfowiska, przebieg rzek. Wszystko świadczy o tym, że są to tereny bardziej zbliżone do północnej Skandynawii niż do terenów, na których żyjemy w Europie Środkowej. Poza tym sam klimat jest unikatowy. Możemy powiedzieć, że wnętrze tych gór, Hala Izerska, to południowy biegun zimna. Tu są najzimniejsze zimy. Latem nad ranem temperatura bardzo często przyjmuje wartości ujemne, a ilość opadów jest wysoka. Panują tu idealne warunki do powstawania nietypowych unikatowych torfowisk, spełniających ważną funkcję dla lasu.

Zbigniew Kamiński: - Obok Centrum Edukacji Leśnej w Świeradowie Zdroju mieści się ogród "Trzy Żywioły". To model górskiego torfowiska izerskiego, czyli najcenniejszego siedliska przyrodniczego znajdującego się w Górach Izerskich. Warto zaznaczyć, że takie torfowiska tworzą się od pięciu do dziesięciu tysięcy lat, jeżeli chodzi o Izery. My musimy je zbudować w krótszym czasie, bo mamy na to niecałe dwa lata, lecz dzięki temu, że Centrum znajduje się w środku miasta, będzie ciekawą atrakcją. Będzie tu wolno organoleptycznie: dotykając, wąchając, patrząc, wkładając rękę do torfowiska, głaskając rosiczkę, o której wszyscy słyszeli, a którą mało kto widział, zobaczyć, jak torfowisko naprawdę wygląda.

Wiesław Krzewina: - Leśny kompleks promocyjny Sudety Zachodnie spełnia wiele funkcji, między innymi gospodarczą. Prowadzimy innowacyjne prace. Mamy do czynienia z szeroko pojętą ochroną środowiska przyrodniczego. Gatunki tu występujące, na przykład cietrzewia, będzie można za kilka lat podglądać przez prowadzony program reintrodukcji. Mamy bardzo bogate torfowiska, czyli coś, co za każdym razem kształci. My, leśnicy, w Leśnym Kompleksie Promocyjnym uczymy szacunku do przyrody i otaczającego nas świata.

D C