Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 12.07.2015

Ruda Śląska – zielone miasto górnicze

Ruda Śląska jest dużym ośrodkiem przemysłowym, położonym na południu Polski, w centralnej części województwa śląskiego. W niedzielę 12 czerwca miasto to odwiedziło "Lato z Radiem".
Ruda ŚląskaRuda Śląskamateriały promocyjne miasta
Galeria Posłuchaj
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z prezydent Rudy Śląskiej Grażyną Dziedzic (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z Weroniką Szołtysek i Grzegorzem Frankim ze Związku Górnośląskiego (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej Janem Wyżgołem (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z zespołem Loka (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
  • Bogdan Sawicki rozmawia z Izabelą, asystentką iluzjonisty Macieja Pola (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z maratończykiem i ultramaratończykiem Augustem Jakubikiem (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
Czytaj także

Od ponad 200 lat Ruda Śląska rozwijała się na bazie górnictwa węgla kamiennego i hutnictwa, co ukształtowało w znacznej mierze gospodarczy obraz miasta. Jednak w ostatnich latach zmienia ono swój wizerunek. Choć jest obecnie największym miastem górniczym w Europie, to jego gospodarka rozwija się w różnych kierunkach.

Ruda Śląska to jednak nie tylko przemysł, ale również tereny zielone oraz ciekawa architektura. Warto zauważyć, że aż 21 proc. powierzchni miasta, które zajmuje obszar 77,7 km 2, to lasy. Zbiorniki wodne, rzeki, zalewiska, tereny podmokłe, jak i liczne zieleńce, planty oraz parki stanowią o wyjątkowości i złożoności rudzkiej przyrody.

Choć na co dzień wiele osób tego nie zauważa, Ruda Śląska obfituje w ciekawe perełki architektoniczne. Wśród nich znajduje się m.in. powstały w XIX w. dworzec kolejowy w Chebziu, który dzięki pasji i zaangażowaniu grupy zapaleńców przełamał swoją dotychczasową funkcję kolejową i stał się siedzibą teatru, zyskując tym samym szansę na "nowe życie". Ponadto na liście rudzkich zabytków figuruje jeszcze ponad 2 tys. innych obiektów – kościołów, historycznych osiedli robotniczych oraz elementów przemysłu górniczego.

Mieszkańcy miasta są bardzo przywiązani do śląskości i związanych z nią wartości. Od wielu pokoleń pielęgnuje się tutaj śląską "godkę" oraz rodzime obrządki, zwyczaje i poczucie tożsamości regionalnej.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem/Lato z Radiem Extra

Prowadzi: Sława Bieńczycka/Marcin Kusy

Goście: Grażyna Dziedzic (prezydent Rudy Śląskiej), Weronika Szołtysek, Grzegorz Franki (Związek Górnośląski), Jan Wyżgoł (prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej), Loka (zespół), Izabela (asystentka iluzjonisty Macieja Pola), August Jakubik (maratończyk, ultramaratończyk)

Data emisji: 12.07.2015

Godziny emisji: 10.00-13.00/16.00-20.00

materiały promocyjne/pg/mg