Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 20.06.2021

Bocian maskotką jubileuszowego "Lata z Radiem" 2021

Maskotka to symbol "Lata z Radiem". W tym roku towarzyszy nam bocian, a decydujący głos przy wyborze ostatecznego wzoru mieli słuchacze Programu 1 Polskiego Radia.
Czytaj też:
LzR 2020_1200 x 660_M_Frątczak z kreska (1).jpg
"Lato z Radiem" i foki na Helu

Na początku roku dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia ogłosili plebiscyt na maskotkę "Lata z Radiem" 2021. Przez tydzień słuchacze nadsyłali swoje pomysły, a spośród tysięcy zgłoszeń redakcja wybrała to jedno. Wśród propozycji pojawił się biały kruk, biedronka, żabka, mrówka czy żubr. Większość z nich odpadła z uwagi na dość jednoznaczne skojarzenia z nazwami sieci handlowych i firm lub też na fakt, że w historii "Lata z Radiem" dane pomysły były już wykorzystywane. Spośród tych, które zostały, najciekawszym wydał się właśnie bocian. - Ten ptak po prostu dobrze się wszystkim kojarzy - tłumaczy Roman Czejarek.

LATO Z RADIEM 2021 >>

Bociek - maskotka "Lata z Radiem" (2021) Bociek - maskotka "Lata z Radiem" (2021)

Tradycja nie tak stara

Choć "Lato z Radiem" w naszych domach gości od półwiecza, pomysł wprowadzenia maskotek dojrzewał stopniowo. Pojawił się w roku 1996 i od razu zyskał uznanie słuchaczy. Od początku w projektach przeważały zwierzęta. Zaczęło się od krowy i żaby, a choć w roku 1999 pojawił się strach na wróble, szybko powrócono do pierwotnej idei. Do słuchaczy trafiały m.in.: łoś, kot, pies, miś, słonik, złota rybka czy stonoga.

Pies - maskotka "Lata z Radiem" (2003) Pies - maskotka "Lata z Radiem" (2003)
Koń - maskotka "Lata z Radiem" (2004) Koń - maskotka "Lata z Radiem" (2004)

W roku 2006 maskotki w ogóle miało nie być, ale po protestach słuchaczy decyzję zmieniono. Naprędce wymyślono więc przytulankę w kształcie słoneczka. Od trendu zwierzęcego odstępstwo zrobiono jeszcze tylko dwukrotnie. W roku 2008 z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zaprojektowano "Dziabąga". Projekt włochatego, pozornie niezgrabnego stworka wyłoniono w ramach plebiscytu dla słuchaczy "Radia dzieciom". W roku 2017 maskotką było pluszowe radio.

Czytaj też:
50_Sluchacze_lzr2013_kl003.jpg
Pół wieku w eterze. Czy znasz historię "Lata z Radiem"?

Walor edukacyjny

Myśl, by zabawę połączyć z edukacją, pojawiła się po roku 2010. W roku 2012 maskotką został ryś. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na trudną sytuację gatunku i jego malejącą populację. Rok później pojawiła się foka, a redakcja "Lata z Radiem" włączyła się w akcję ratowania tych zwierząt. Była też pszczoła czy żółw.

Jeż - maskotka "Lata z Radiem" (2011) Jeż - maskotka "Lata z Radiem" (2011)

W roku 2019 stworzono aż cztery maskotki. Każda z nich symbolizowała jeden Park Narodowy. Kozica (Tatrzański Park Narodowy), salamandra (Gorczański Park Narodowy), orzeł bielik (Woliński Park Narodowy) oraz bóbr (Wigierski Park Narodowy). W roku 2020 znów powrócono do jednego wzoru. Maskotką został łoś o imieniu "Miłoś".

Ryś - maskotka "Lata z Radiem" (2012) Ryś - maskotka "Lata z Radiem" (2012)
Foka - maskotka "Lata z Radiem" (2013) Foka - maskotka "Lata z Radiem" (2013)

O zeszłorocznej maskotce "Lata z Radiem" więcej przeczytasz TUTAJ.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".