Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.12.2013

Boże Narodzenie w Betlejem - zrozumieć historię sprzed 2 tys. lat

To miejsce, w którym wszystko się zaczęło. Betlejem – miasto w którym narodził się Chrystus. Kiedyś mała osada, dzisiaj jedno z największych miast Autonomii Palestyńskiej. Co roku na Boże Narodzenie ściągają tam tłumy turystów i pielgrzymów z całego świata.
Boże Narodzenie w Betlejem - zrozumieć historię sprzed 2 tys. latPR/W. Cegielski
Galeria Posłuchaj
  • Betlejem świętuje (Popołudnie z Jedynką)
  • Betlejem to nie tylko Bazylika (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Parada palestyńskich harcerzy i muzyków – tego w Betlejem na święta nie może zabraknąć. Co roku w wigilijne południe przez betlejemskie Stare Miasto maszerują setki Palestyńczyków w świątecznych strojach. Parada kończy się uroczystym wjazdem do miasta łacińskiego patriarchy czyli głowy kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. A wszystko obserwują tłumy gości z całego świata. Palestyńskie władze szacują, że w tym roku na święta do Betlejem ma przyjechać około stu tysięcy osób.
Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

Bożonarodzeniową Pasterkę poprzedza modlitewne czuwanie o 23.00. Msza kończy się uroczystą procesją z kościoła świętej Katarzyny do pobliskiej Groty Narodzenia. Pasterek w Betlejem jest jednak znacznie więcej, bo swoje własne msze w grotach na okolicznych polach odprawiają w tym czasie wspólnoty chrześcijańskie z całego świata.

''

Ale Betlejem to nie tylko plac Żłóbka i Bazylika Bożego Narodzenia. W mieście można znaleźć wiele innych miejsc, które pozwalają lepiej zrozumieć historię, która wydarzyła się 2 tysiące lat temu. Z placu Żłóbka można skierować się na północ i trafić na ulicę Gwiazdy. - To część tzw. Drogi Pielgrzyma . Właśnie tą drogą prawdopodobnie Maryja z Józefem szli z Jerozolimy do Betlejem, które wtedy było wioską. To była wówczas jedyna droga z Jerozolimy - objaśnia palestyńska architekt z Betlejem Ghadeer Najjar. Ulicą Gwiazd wychodzimy z centrum Betlejem.

 

"Przybieżeli do Betlejem" - premiera kolędy w wykonaniu zespołu Jedynki >>>

Turyści, którzy pierwszy raz przyjadą do Betlejem, często są rozczarowani tym, co widzą. Ale jak dodaje ksiądz Piotr Żelazko, proboszcz parafii hebrajskojęzycznych katolików w Jerozolimie, zazwyczaj po pierwszym szoku przychodzi refleksja. I dlatego warto odwiedzić Betlejem. - Kiedy ktoś przejdzie się na piechotę z Jerozolimy i Betlejem po pagórkach, zobaczy, jak zupełnie inne było wtedy to życie. Stanąć na Górze Oliwnej i zobaczyć panoramę Jerozolimę, stanąć na przedmieściach Nazaretu czy Betlejem i zobaczyć miasto wciśnięte w pagórki - to są doznania, które pomagają. Wiele razy ktoś mówił mi - odtąd czytanie Ewangelii jest inne, bo widzę te miejsca, rozumiem przestrzenie, kolory i zapachy - mówi ks. Żelazko.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!