Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.01.2014

22 finał WOŚP. Ten oddział leczy najbardziej chore dzieci

Na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiają najmłodsi pacjenci. Wysoka gorączka, drgawki i utrata świadomości – SOR powstał z myślą o dzieciach z zagrożeniem życia.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

W najbliższą niedzielę po raz 22 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka będzie zbierała pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej nad seniorami i na zakup specjalistycznego sprzętu dla oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej.

Niezwykłe serduszko na 22. Finał WOŚP! Może być twoje >>>
Największy szpitalny oddział ratunkowy - SOR, działający na Mazowszu, znajduje się w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Trafia na niego rocznie ok. 40 tysięcy pacjentów. Znalazł się na nim m.in. 3-letni Tomek, który miał bardzo wysoką gorączkę. Chłopiec zesztywniał, miał drgawki gorączkowe, a rodzice stracili z nim kontakt. Po wezwaniu karetki i przebadaniu chłopca okazało się, że ma on zapalenie mózgu i sepsę. Tomek został zabrany na SOR i dziś ma się już dobrze.
Na oddziale leczy się również 2-letni Jakub, który ma obniżoną odporność. - Niestety w związku z jego zaburzeniami, często występują drgawki i wysokie gorączki, więc wymaga on intensywnej opieki medycznej - tłumaczy mama chłopca. Właśnie z myślą o takich dzieciach powstał SOR. - To miejsce, do którego trafiają najmłodsi pacjenci z zagrożeniem życia - podkreśla Aneta Górska-Kot, ordynator oddziału pediatrycznego szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej.

WOŚP licytacja serduszka 22. >>> regulamin licytacji

Nagłe drgawki, bardzo wysoka gorączka, uporczywe wymioty, ciężkie zapalenia płuc - to niektóre z chorób i sygnałów, które powinny być dla rodziców znakiem, by zabrać dzieci na SOR. - Jesteśmy jedynym szpitalem w mazowieckim, który pracuje 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu - opowiada ordynator.
Oddział przy Niekłańskiej składa się z części pediatrycznej, zielonej oraz części chirurgicznej, czerwonej. Po przejściu przez SOR mali pacjenci, którzy wciąż wymagają leczenia są kierowani m.in. na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. SOR traktowany jest zatem jako pierwsza komórka, w której dzieci są hospitalizowane.

22. Finał WOŚP >>> dowiedz się, na co zostaną przeznaczone zebrane pieniądze

Posłuchał reportażu Doroty Świerczyńskiej o dziecięcym oddziale ratunkowym.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

sm