Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 20.01.2014

NIE dla czadu! Czujnik tlenku węgla w domu niczym pasy bezpieczeństwa w samochodzie

- Gdy widzimy dym, nasza głowa, nasz organizm reaguje ucieczką. W przypadku tlenku węgla nikt ani nic nas nie ostrzeże. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest czujnik tlenku węgla - mówił w Jedynce st. kpt Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Czujnik tlenku węgla powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego mieszkania i lokalu, w których zachodzi otwarte spalanie. Konieczne jest także dbanie o sprawność instalacji wentylacyjnej.Czujnik tlenku węgla powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego mieszkania i lokalu, w których zachodzi otwarte spalanie. Konieczne jest także dbanie o sprawność instalacji wentylacyjnej.PAP/Tomasz Waszczuk
Posłuchaj
  • St. kpt Piotr Cholajda (PSP) o niebezpieczeństwie zatrucia czadem (Popołudnie z Jedynką)
  • NIE dla czadu! Tylko urządzenia są w stanie wyczuć zagrożenie - relacja Mariusza Filara (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Rocznie tlenkiem węgla zatruwa się od dwóch do trzech tysięcy osób, z czego około stu przypadków kończy się śmiercią. Starszy kapitan Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że zawsze w sytuacji, gdy ktoś umiera, bliscy tej osoby zastanawiają się "co zrobiliśmy źle" bądź "czego nie zrobiliśmy", by do tragedii nie doszło. Odpowiedź nie zawsze jest prosta, ale gość "Popołudnia z Jedynką" wśród najważniejszych zaniedbań wymienił brak troski o sprawność instalacji wentylacyjnej i lekceważenie zagrożenia.

- Przestaliśmy zwracać uwagę na urządzenia, które nas ogrzewają. Większość z nas widzi efekt uszkodzenia, gdy na przykład wydobywa się dym lub coś się spali. Wtedy reagujemy. Niestety tlenek węgla jest niewidoczy i bez zapachu, nasz organizm go nie wykrywa, dlatego potrzebujemy czegoś, co by nas ostrzegło - mówił w radiowej Jedynce.

Konkurs "NIE dla czadu - wygraj czujnik tlenku węgla >>>

Czujnik
Czujnik czadu fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania. Przy niezapewnionej wentylacji pomieszczenia lub usterce urządzenia niebezpieczny może być nawet domowy kominek - dodał st. kpt Cholajda.

Dlaczego w Polsce nie ma obowiązku montowania czujników tlenku węgla w budynkach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Kampanię społeczno-edukacyjną "NIE dla czadu" Państwowa Straż Pożarna zorganizowała już po raz trzeci. Akcji patronuje radiowa Jedynka .

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(asz/kul)