Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 07.02.2014

Cywińska: SLD nie może się czepiać o dotację dla Świątyni Opatrzności Bożej

Ministerstwo Kultury przekazało 6 milionów złotych na budowę muzeum Jana Pawła II we wznoszonej świątyni. Decyzja została oprotestowana przez Twój Ruch i SLD.
Tak ma wyglądać Świątynia Opatrzności Bożej w WarszawieTak ma wyglądać Świątynia Opatrzności Bożej w WarszawieLech i Wojciech Szymborscy/Wikipedia
Posłuchaj
  • Izabella Cywińska – były minister kultury, reżyser filmowy i teatralny ubolewa, że pieniądze przekazane na muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej zubożają środki na kulturę
Czytaj także

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratora Generalnego. Politycy lewicy uważają, że skoro mamy rozdział państwa od kościoła to Ministerstwo Kultury dotuje w ten sposób obiekt kultu religijnego.

Izabella Cywińska, która była gościem audycji "Popołudnie z Jedynką" uważa, że muzeum Jana Pawła II musi w Warszawie powstać, bo "papież zrobił niezwykle dużo dla Polski". Jej zdaniem, Bogdan Zdrojewski nie powinien jednak finansować tej placówki z niewielkich środków na kulturę. - Minister już kiedyś dał na ten cel 14 milionów, a teraz przekazuje 6. Może to zrobić, ale nie z funduszy przeznaczonych stricte na kulturę – powiedziała Cywińska.

Zdrojewski tłumaczył, że zgodnie z zaleceniem Najwyższej Izby Kontroli, tego typu wydatki nie pochodzą z rezerw celowych tylko z innej puli – tak zwanych programów ministra.

Według Izabelli Cywińskiej nie zmienia to istoty sprawy. - Jeśli mowa tu o odpisach z gier losowych, to ich przeznaczenie też jest jasno określone. Mają być wydane tylko na kulturę - powiedziała reżyser.

Kwestią wątpliwą, według byłej minister jest sama kwota. Jej zdaniem, minister miał prawo przekazać pieniądze, dyskutować można tylko o tym ile. Cywińskiej nie podoba się interwencja w tej sprawie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - To jest niemożliwe, bo wtedy wszystkie partie mówiłyby ministrowi co ma robić. SLD może się czepiać o kwotę, ale nie o sam fakt przekazania pieniędzy – mówi Cywińska.

Była minister ustosunkowała się też do postulatu Prawa i Sprawiedliwości, żeby mecenat kultury należał do państwa. Jej zdaniem - o kulturze, jej jakości powinni decydować odbiorcy, a państwo ma kierować tym, żeby odbiorców kształcić i działać na rzecz budowania ich wrażliwości. Kultura powinna być wolna – powiedziała Cywińska.

Reżyser opowiedziała się też za tym, by polityka była obecna w teatrze, ale podkreśliła, że politycy nie mają prawa decydować co jest wystawiane na deskach teatralnych.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

iz