Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 17.10.2014

Polskie dokumenty historyczne na liście UNESCO "Pamięć Świata"

Według prof. Władysława Stępniaka, naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, trzeba eliminować bariery w dostępie do cennych dokumentów historycznych.
Fragment rękopisu Konstytucji 3 MajaFragment rękopisu Konstytucji 3 MajaWikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • Naczelny dyrektor Archiwów Państwowych o polskich dokumentach wpisanych na listę Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata" (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

11 zabytków, w tym Konstytucja 3 maja 1791 roku, XI-wieczny Złoty kodeks gnieźnieński i Kronika Galla Anonima z XII wieku zostało wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Na polskiej liście znalazły się również: dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r., Banderia Prutenorum autorstwa Jana Długosza z 1448 r., Kazania świętokrzyskie z II połowy XIII w., opis żup bocheńskich i wielickich z 1518 r., Białoruski Tristan z XVI-XVII w. - rękopiśmienny kodeks z białoruską wersją legendy o Tristanie i Izoldzie, autograf "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, Akta Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona z 17 stycznia 1917 r.

Jak wyjaśnił prof. Władysław Stępniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, głównym celem listy jest ochrona dziedzictwa dokumentacyjnego i troska o szerokie udostępnianie dokumentów. Program został zainicjowany w 1992 roku. - Uważa się, że bodźcem bezpośrednim była tragedia biblioteki narodowej w Sarajewie. Zniszczały zbiory o niewyobrażalnej wartości nie tylko dla państw bałkańskich, ale europejskiej w ogóle - powiedział prof. Stępniak.

HISTORIA W POLSKIM RADIO - zapraszamy do serwisu specjalnego >>>

Jak dodał, był to impuls do podjęcia działań które mają doprowadzić do tego, że zbiory archiwów bibliotek i muzeów mają mieć taki zakres ochrony prawnej i prestiż, jak inne elementy dziedzictwa kulturalnego.

Zdaniem gościa Jedynki, trzeba eliminować bariery w dostępie do dziedzictwa. Prof. Stępniak podkreślił, że archiwa polskie prowadzą liberalną politykę udostępniania dokumentów, gwarantują dostęp wszystkim zainteresowanym i nie różnicują ich na Polaków  i obcokrajowców.

Kiedy i gdzie można zobaczyć dokumenty wpisane na nią? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

bk