Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.06.2012

Radio i TVP stoją nad przepaścią

Media publiczne znalazły się w katastrofalnej sytuacji finansowej. Czy jest jakiś sposób, aby Polskie Radio i TVP miały środki na realizacje swych ustawowych celów?

Nie tak dawno prezesi Polskiego Radia i Telewizji Polskiej przedstawili prognozę sytuacji ich spółek. Wskazali na drastyczny spadek ściągalności abonamentu. Prezes PR Andrzej Siezieniewski powiedział, że Radio doszło już do ściany i jest zmuszone do podejmowania drastycznych i dramatycznych decyzji. Wymienił lilkwidację krakowskiego Chóru Polskiego Radia, ale spółka rozważa także zaprzestanie nadawania na falach długich. Przyniosłoby to oszczędności rzędu sześciu milionów złotych. Według szacunków, ten rok Radio zamknie stratą w wysokości 25 milonów złotych, a przyszły 40 milionów. Grozi to całkowitym załamaniem finansowym.

>>>Przeczytaj zapis Debaty

Jak finansować media publiczne? Pomysły są różne. Płacenie abonamentu wraz z rachunkiem za prąd. Finansowanie mediów z budżetu państwa, a mediów regionalnych z budżetu samorzadów. A może system mieszany? A także, czy czekać na gruntowną nowelizację ustawy o Radiofonii i Telewizji, czy dokonać małej nowelilzacji? I na ile wpływ na spadek ściągalności abonamentu miała wypowiedź premiera Donalda Tuska, który wzywał do niepłacenia abonamentu?

Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty w radiowej Jedynce, w której wzięli udział: Krzysztof Kwiatkowski z PO, Jan Maria Jackowski z PiS, wiceminister kultury Piotr Żuchowski z PSL, Włodzimierz Czarzasty z SLD oraz Patryk Jaki z SP.

Posłuchaj nagrania całej debaty, która prowadził Przemysław Szubartowicz.

(ag)