Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.10.2012

W tym pielęgniarki są lepsze od lekarzy

Akademie medyczne nie kształcą geriatrów, a pielęgniarki mają ten przedmiot na studiach. Więc często lepiej niż lekarze są przygotowane do pracy z ludźmi starszymi.
W tym pielęgniarki są lepsze od lekarzyGlow Images/East News

W środę na antenie radiowej Jedynki Jerzy Owsiak ogłosił na co będą zbierane pieniądze 13 stycznia 2013 roku. Połowa pieniędzy zostanie przeznaczona dla małych dzieci i noworodków, a połowa zostanie przeznaczona na wyposażenie oddziałów geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.
Stanowi geriatrii w Polsce poświęcona była dyskusja w studiu radiowej Jedynki, w której wzięli udział prof. Piotr Błędowski z SGH - prezes Polskiego Towarzystwa Geriatrycznego, dr Jarosław Drejczyk - geriatra, dyrektor szpitala geriatrycznego oraz wiceminister zdrowia Krzysztof Chlebus.
Rozmówcy byli zgodni, że z uwagi na strukturę wiekową sprawy opieki nad osobami starszymi będą zajmowały coraz więcej uwagi. A problem jest w braku specjalistów, gdyż akademie medyczne nie szkolą takich specjalistów. Dopiero po skończeniu studiów lekarze mogą starać się robić te specjalizacje, ale jest to trudne, bo oddziałów geriatrycznych jest niewiele, a ponadto są źle wyposażone. - Pielęgniarki często wiedzą więcej niż lekarze o geriatrii, bo one mają takie zajęcia w czasie studiów - mówili rozmówcy. Ich zdaniem, akademie medyczne powinny jednak kształcić specjalistów w tej dziedzinie, a NFZ zwiększyć środki na leczenie ludzi starszych. Bo takie leczenie jest droższe.
Osoby starsze chorują często na kilka chorób jednocześnie, więc trzeba wiedzieć jak będą reagowały na lekarstwa podawane w tym samym czasie. Interniści często takiej wiedzy nie mają. Również współpraca z osobami starszymi jest dużo trudniejsza.
Posłuchaj całej dyskusji, którą prowadził Paweł Wojewódka.
(ag)