Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 19.09.2013

"Też Chcemy Być" - kampania na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo

- Jest to grupa, która jest najbardziej zagrożona wykluczeniem. Nawet osoby niepełnosprawne fizycznie czasami się buntują, jeżeli są zaliczane do jednej grupy z niepełnosprawnymi intelektualnie - mówił w Jedynce Sławomir Popowski, współtwórca kampanii "Też Chcemy Być".
Plakat kampanii Też chcemy być Plakat kampanii "Też chcemy być"mat. promocyjne/Fundacja Też Chcemy Być

Fundacja "Też Chcemy Być" rozpoczęła swą kampanię w połowie września, choć początkowo plany były inne. - Bodźcem, który zadecydował, że już w tym momencie rozpoczęliśmy naszą kampanię była sprawa niepełnosprawnego umysłowo Radosława Agatowskiego, który odsiadywał karę w jednym z najcięższych więzień . To nas bardzo poruszyło i sprawiło, że przyspieszyliśmy start kampanii o kilka miesięcy - tłumaczyła Blanka Barkan-Popowska.

Kampania "Też Chcemy Być", nad którą patronat sprawuje radiowa Jedynka, potrwa przez miesiąc. Blanka Barkan-Popowska wraz z mężem Sławomirem Popowskim już planują jednak kolejne działania. Chcą utworzyć socjalną spółdzielnię "Pożyteczni", przy której powstanie miejsce spotkań dla rodzin osób niepełnosprawnych.

"Też Chcemy Być" - niepełnosprawność nie musi wykluczać >>>

- Niepełnosprawności swojego dziecka nie można zaakceptować, to by oznaczało kapitulację. Niepełnosprawność należy oswajać i chcielibyśmy stworzyć miejsce oswajania z nią dla ludzi, którzy są na początku naszej drogi. Pamiętam co sama przeżywałam, gdy musiałam zadecydować czy zabrać dziecko ze szkoły integracyjnej do szkoły specjalnej - podkreślała Blanka Barkan-Popowska.

Rozmawiał Wojciech Urban.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

pg