Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.10.2013

WOŚP znów zagra dla dzieci i seniorów

Jerzy Owsiak ujawnił na co będą zbierane pieniądze podczas najbliższego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia wolontariusze będą zbierać pieniądze dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.
Jerzy OwsiakJerzy OwsiakAndrzej Gralewski/PR
Posłuchaj
  • Jerzy Owsiak, Janusz Andres i Piotr Kaliciński o medycynie ratunkowej i problemach geriatrów (Popołudnie z radiową Jedynką)
Czytaj także

Jurek Owsiak powiedział w radiowej Jedynce, że pieniądze zostaną wydane na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Chodzi przede wszystkim o stworzenie instrumentów, dzięki którym pomoc medyczna szybciej dotrze do najmłodszych. Jurek Owsiak podkreśla, że tu absolutnie nie chodzi o lekarzy. Ci doskonale wiedzą co mają robić. Często jednak nie mają odpowiedniego sprzętu, który szybko zdiagnozuje problem.
- Żeby medycyna ratunkowa była tak wyposażona, żeby ta ścieżka diagnostyczna była bardzo skrócona, bardzo szybka, i żeby dziecko trafiło do specjalistycznego szpitala, gdzie odbędzie się walka o jego zdrowie i życie - mówi szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W 22. Finale po raz drugi WOŚP zagra dla seniorów. Owsiak powiedział, że po ostatnim finale i zakupie sprzętu za 25 milionów złotych, sytuacja na geriatriach nadal jest ciężka. Choć np. w Warszawie nie było ani jednego oddziału geriatrycznego, a w ciągu ostatniego roku powstały dwa. Jeden w Szpitalu Czerniakowskim został wyposażony przez WOŚP, drugi, przy ulicy Lindleya na razie nie zgłosił się do Orkiestry. Jerzy Owsiak podkreśla jednak, że kupiony w tym roku sprzęt może być przeznaczony jedynie dla nowo powstających oddziałów geriatrycznych.

Prof.
Prof. Janusz Andres

W środę dzieci pobiły rekord świata w udzielaniu pierwszej pomocy. W akcji bicia rekordu wzięło udział prawie 87 maluchów szkolonych w ramach programu "Ratujemy i uczymy ratować" wzięło udział w ogólnopolskim biciu rekordu świata w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

- Bicie rekordu to był tylko pretekst. Tak naprawdę chodziło o promowanie idei uczenia dzieci pierwszej pomocy - mówi profesor Janusz Andres, prezes Polskiej Rady Resuscytacji. Wyjaśniał, że przy udzielaniu pierwszej pomocy liczy się przede wszystkim czas. Ważne jest aby udzielić pomocy i zacząć masaż serca natychmiast, a nie po 10 minutach, kiedy dotrą ratownicy.m Stąd tak ważne jest, aby wszyscy umieli udzielić pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca. - W przypadku nagłego zatrzymania krążenia pomocy udziela 10-15 procent ludzi. Są kraje, na przykład skandynawskie, gdzie odsetek ludzi udzielających pierwszej pomocy sięga 60 procent - mówi profesor.

Prof.
Prof. Piotr Kaliciński

Profesor Piotr Kaliciński, specjalista chirurgii dziecięcej przyznaje, że bez wsparcia WOŚP medycyna dziecięca nie dysponowałaby takim sprzętem jak obecnie. - To czym my dziś dysponujemy lecząc dzieci byłoby nieporównywalnie mniejsze i dużo mniejsze mielibyśmy szanse na leczenie różnych schorzeń - mówi profesor. Nawiązując zaś do problemów ludzi starszych zauważył, że w wyszkoleniu geriatrów musi pomóc państwo. Aby lekarze chcieli się szkolić w tej specjalizacji muszą mieć zapewnioną ścieżkę kształcenia, może podobna do tej, jaką przed laty mieli lekarze rodzinni. Geriatrzy powinni mieć też pewność stałości zatrudnienia.
Rozmawiał Pawel Wojewódka.
(ag)

 

 

Od
Od lewej: Jerzy Owsiak, Paweł Wojewódka, Mariusz Syta i prof. Janusz Andres