Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 31.10.2013

Odpis podatkowy za Fundusz? Finansowanie Kościołów

Kościół katolicki zgodził się na zastąpienie Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym. Z kolei kościoły mniejszościowe mają jeszcze wiele zastrzeżeń do rządowego projektu.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • Ksiądz Wojciech Pracki o finansowaniu Kościołów (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Minister Administracji Michał Boni chce, aby od stycznia 2015 roku Fundusz Kościelny został zastąpiony dobrowolnym odpisem podatkowym. Polacy mieliby możliwość przekazywania Kościołom 0, 5 procent ze swego podatku. Kościół katolicki przyjmuje ofertę rządu. Kościoły mniejszościowe przestrzegają przed pochopnym przyjmowaniem nowelizacji. - Przyjmujemy ofertę, ale niechętnie. Jest jeszcze wiele pytań na które kościoły mniejszościowe nie otrzymały odpowiedzi - mówił w "Popołudniu z Jedynką” ksiądz Wojciech Pracki.

Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podkreślił, że przedstawiciele mniejszych Kościołów mają duże obawy związane z zastąpieniem Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym. - W przypadku tych małych Kościołów nikt nie wie na jaki wynik finansowy, czy na jaką różnicę w finansach Kościoła, ten projekt i jego realizacja się przełoży. My z wielkim niepokojem też oczekujemy 2014 roku, kiedy ta ustawa ma wejść w życie, a później 2015 i tych pierwszy rozliczeń - zaznaczył gość radiowej Jedynki.

W środę minister Michał Boni rozmawiał o rządowych rozwiązaniach z przedstawicielami Episkopatu Polski. Z kościołami mniejszościowymi ma się spotkać na początku listopada.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.