Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 15.08.2013

Bronisław Komorowski: cięcia na armię bolesne, ale nie katastrofalne

Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski odniósł się w ten sposób w radiowej Jedynce do ograniczenia tegorocznych wydatków ministerstwa obrony o 3 mld złotych.
Bronisław Komorowski w rozmowie z Krzysztofem GrzesiowskimBronisław Komorowski w rozmowie z Krzysztofem GrzesiowskimWojciech Grzędziński/Kancelaria Prezydenta

- Każde ograniczenie, szczególnie przeprowadzane bez możliwości wcześniejszego zaplanowania, jest bolesne i szkodliwe. Natomiast jestem po rozmowie z panem premierem i z ministrem obrony narodowej. Ocena jest taka, że jeśli to odejście od zasady 1,95 proc. PKB na obronność zapisanej w ustawie z 2001 roku będzie tylko jednorazowym odstąpieniem, to katastrofy nie będzie. Dlatego mój wysiłek będzie się koncentrował na tym, aby zagwarantowane były pieniądze na priorytetowe zadania sił zbrojnych w 2013 roku i aby w 2014 roku zasada 1,95 procenta PKB była w sposób bezwzględny przestrzegana. Inaczej nie da się planować rozwoju sił zbrojnych, jeśli nie ma gwarancji co do poziomu finansowania trudnego i kosztownego procesu - argumentował Bronisław Komorowski.

Oszczędności w budżecie ministerstwa obrony narodowej przynieść ma również znaczne ograniczenie obecności polskiej armii w Afganistanie. - W najbliższym czasie podpiszę decyzję o zmniejszeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie do tysiąca żołnierzy. Zmieniony zostanie także charakter tej misji na misję szkoleniową - tłumaczył Bronisław Komorowski.

Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapowiedział również zerwanie z ogłoszoną w 2007 roku  tzw. polityką ekspedycyjną. - Bardziej przystoi ona państwom, które mają swoje rozległe interesy na całym świecie wynikające z dawnych imperiów kolonialnych. To dla Polski nie była szczęśliwa decyzja łatwego i licznego wysyłania polskich żołnierzy na antypody świata. Z tą polityką kończymy.

Bronisław Komorowski poinformował ponadto o stopniu zaawansowania prac nad polską tarczą antyrakietową. - Jesteśmy po przyjęciu ustawy, która rozstrzyga o uruchomieniu procedur nie tylko przygotowujących w wymiarze technicznym całą tę operację, ale także przetargi, które będą przeprowadzane po podjęciu strategicznych decyzji co do kształtu polskiej tarczy. Pierwsze elementy zaczną być realizowane w przyszłym roku, ale jest to operacja wieloletnia wyposażenia Polski w parasol ochronny, który chroniłby przed tego typu uderzeniami, które są dziś najbardziej typowe w każdych konfliktach, a więc przed uderzeniem lotnictwa i rakiet - podkreślił.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

>>>Zapis całej rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim